BASIN İLAN KURUMU NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR? NEDEN TEK ŞART OKUNMA SAYISI DEĞİL?

İktidar Dezenformasyon ve Sosyal Medya Yasası ile birlikte internet medyasını tanıyan, destekler sunan düzenlemeler de yaptı. Aslında bu medya alanında bir devrimdi. Zira gelişen teknolojide medyanın tek çıkış yolu var internet ortamı... Devlet düzenlemeyi yaptı ama Basın İlan Kurumu açıkladığı şartlarla uygulanamaz hale getirdi. Bu kadar yanlış ancak kasıtla olur.

İktidar toplum yararına hangi düzenlemeyi yapsa bir odak onun topluma fayda sağlayacak şekilde işlemesini engelliyor. Defalarca ÖTV düzenlemesi yapıldı araçlarda indirim olması gerekirken topluma hiç yansıtılmadı. Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesinde ucuz ürün satsın diye illerde sokak sokak marketler kuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan her defasında sizler kâr etme kuruluşları değilsiniz indirim yapın dese de Tarım Kredi Kooperatifi zincir marketleri 5'li çete marketlerden bile daha pahalı ürün satıyor.

İşte Türkiye'de iktidar toplum lehine hangi kararı alsa halka yansımasına engel olan devletin tüm kurumlarına sızmış takiyeci Zümre devlete de topluma da son numarasını internet medyasına da devletten ilan alma hakkı sağlayan düzenlemede yaptı.

İktidar, medyadaki tekelleşmiş devlet düşmanı unsurların karşısında alternatif organlar da olsun diye internet medyasına önce düzenleme sonra da devlet desteği sağlama kararı aldı.

Karar yasalaştı nisanda yürürlüğe giriyor. Yasanın hangi şartlara göre işleyeceğini ise Basın İlan Kurumu belirleyecekti. Ama çok sakat bir süreç izledi çok yanlış bir sonuç ortaya çıkardı.

Basın İlan Kurumu internet medyası için yapacağı düzenlemeyi internet medyası yöneticileri ile değil günlük yayın yapıp devletten destek alan günlük gazetelerin internet sitelerinin yöneticileri ile yaptı. Zaten onlar devletten destek alıyor pastanın daha fazla bölünmesini isterler mi?

Onlar mı istemedi yoksa birileri suçunu günlük gazetelerin üzerine atmak için mi bu yolu izledi orası muamma... Ama net olan bir şey var ki Basın İlan Kurumunun açıkladığı internet medyasının devletten destek almasını sağlayacak şartlar tamamen devlete ihanet kokuyor.

İnternet medyasına öyle ağır şartlar getirilmiş karşılamak mümkün değil. Çalıştırılacak kişi sayısı belirlemiş.. Onu sağladınız diyelim bu sefer her birinin çalışması gereken alanın büyüklüğünü de oluşturmalısınız. Onu da mı sağladınız bu kez çok yüksek okunma oranları önünüze çıkarıyor. Tamam onu da mı sağladınız o zaman da 3 yıl bekleyeceksiniz ve bu süre içerisinde şartları sürdüreceksiniz.

Açıklanan kararların internet medyasına destek sağlamak için değil devletin vermek istediği desteği engellemek için alındığı ortada değil mi? Yani malum odak basın tekelinin kırılmasını istemiyor çünkü yaşanan Asrın Felaketi sayılan deprem sürecinde de gördük ki tek silahı yalan haber ve dezenformasyon. Zira internet medyası da önemli çünkü o alanda yerel ve ulusal ayrımı sadece içerik olarak var. Ulaşabileceğiniz okuyucu kitlesi tamamen aynı...

Ama günlük yerel gazetelerin bastıkları kadar okunma sınırları var. Uzun bir süredir de esnetilmiş bu oranlar. Şimdilerde uygulamada 50-100 adet baskıya kadar düşürülmüş durumda...  50-100 tane okunan bir günlük gazete yüzbinlerce lira aylık devlet desteği alabiliyor. Tamam günlük gazeteler istihdam sağlıyor, baskı maliyetleri var kolaylık sağlansın ama onlara kolaylık sağlanırken internet medyasına engel koymak neden? Kaldı ki şu sıralar Elazığ'da günlüklerin de gelirlerinde kesintiye gidildi.

Acaba Basın İlan Kurumu içindeki bir odak ulusaldaki illüzyoncu medya ve akademiya tekeli sürsün, devlete verdikleri zarar katmerleşsin diye özel mesai mi sağlıyor? Yoksa içerisine sızan yönlendiren Zümre kurumun karar alma organlarını manipüle mi ediyor?

Adı üzerinde işte internet medyası... Sitelere girilen saat, okuyucu sayısı, her okuyucunun hangi sayfalarda gezdiği, hangi haberlere tıkladığı, yaşı, cinsiyeti, gelir durumuna kadar neredeyse istatistik tutulabiliyorken Basın İlan Kurumu neden devlet desteği şartını okunma oranına göre belirlemiyor ki?

Aklın yolu birdir. Şu an Google'ın reklam sistemi var. Tek kriteri var reklamının gösterilmesi... tamam Google Türkiye'de fiyatlandırmayı tamamen ideolojik saiklerle yapıyor, keyfi engellemeler, cezalandırmalar koyuyor ama sonuçta reklamlarının gösterildiği kadar ödeme yapıyor.

Basın İlan Kurumu da internet medyasına okunma oranına göre devlet desteği neden sunmaz? Amaç yayınlanan ihale ilanlarının daha çok kişiye ulaştırılmasıysa bundan daha güzel şart mı olur?

Yani neresinden bakarsanız bakın şu teknoloji çağında iktidar internet medyasının önünü açmak için düzenleme yaparken Basın İlan Kurumunun buna engel olmak için en ağır şartları getirmesinin bir açıklaması olamaz.

Cemiyet başkanları örgütlü ve organize bir biçimde bu kasıtlı engellemeyi gündeme getirerek Basın İlan Kurumundaki bu suistimali, ihaneti gündeme getirip geri adım attırmalı. Bu hem devlet hem de toplum için bir vazifedir.

Haber: Osman Gürses

02 Mar 2023 - 10:05 - Analiz

Mahreç  Osman Gürsesgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?