YANİ SINAVI SİMÜLATÖRDE VERİYORUZ

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, aktüel konulara dair değerlendirmelerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Başlıklar:

  • Yani sınavı simülatörde veriyoruz
  • Hayat bütünüyle Allah'a aittir
  • Farklılık adalet, eşitlik zulümdür

***

Asabi ilahiyatçılar Ehlisünnet mezheplerine boğalar gibi saldırırken farklı uygulamalarını dillerine doluyorlar. İslam son dindir, vahiy kapısı kapanmıştır. Artık daha hızlı değişen hayat şartlarında pratikler Kur'an ve Sünnet dâhilinde içtihatla oluşturulur. Farklı hayat şartları için farklı içtihatlar gereklidir. Bunu yanlışlık, çelişki diye göstermek cahillik ya da hainliktir. İçtihadın hatasına bile sevap vardır. İçtihat yapılmadığında ihtiyaçlar başka kaynaklardan karşılanır. İslam hayatın dışına itilir ve ancak gettolarda yaşanır hale gelir.

Çağın bilimsel gerçeklerinden habersiz öküz ilahiyatçılar kaderi tartışıyorlar 10 asır önceki bilgileri, tartışmaları bugüne aktararak. Bir kere bu hayat sanaldır, maddi bir gerçekliği yoktur. Her şey atomlardan oluşuyor. Atom enerji yüklü bir potansiyel boşluktur. O enerji de atoma ait değil Allah'tadır. Hayat bir filmdir, kader bu hayatı banttan yaşıyoruz demektir. Allah Ben dilemeden siz dileyemezsiniz. Sizi de yaptıklarınızı da Ben yaratıyorum buyuruyor. Daha ne desin? Peki, ya imtihan? İmtihan olan beden değil ruh yani şuurdur. Yaşadığımız sanal hayatın olaylarına akli, kalbi, hissi verdiğimiz tepkilerle imtihan oluyoruz. Yani sınavı simülatörde veriyoruz.

19. Asrın çürütülen pozitivizmini Kur'an'a dayandırma çabasındaki öküz ilahiyatçılar mezhep düşmanlığı yapıyorlar. Oysa yapılması gereken mezhep karşıtlığı değil, yeni içtihatlardır. Öküz ilahiyatçılar İslam'ın tanzim ettiği bir hayatı yaşamaya ihtiyaç duymazlar. Onlar Meclis'ten tekme tokat kavgalarla çıkartılan laik yasalarla ahıra çevrilen ülkede yaşamaktan sıkıntı duymazlar. Oysa son din İslam; artık vahiy son bulduğundan, hızla değişmekte olan hayatın Kur'an ve Sünnet'ten içtihatlarla hükümler çıkartılarak tanzim edilmesini öngörüyor.

Asrısaadet'te mezhep de tarikat da yoktu. Zira İslam hayatın yeknesak olduğu Hicaz Bölgesinde yaşanıyordu. İslam farklı hayat şartları ve tarzlarının yaşandığı coğrafyalara yayıldıkça tek tip uygulamalar imkânsız hale geliyordu. Mezhepler farklı yaşam tarzları ve koşullarının gerektirdiği bir uygulamadır. Ancak Kur'an ve Sünnet çerçevesinde yeni içtihatlar yapılarak  İslam'ın hayatı tanzim etmesi sağlanmıştır. İçtihatlar Kur'an ve sünnete dayansa da ilahi değil, beşeridir. Hataları elbette olacaktır. İçtihattaki hatalar yine içtihatla düzeltilebilir. Lakin itikatta içtihat ve mezhep olmaz.

Ehlisünnet ile bir alakaları olmayan tağuti Kemalcı rejimin türettiği  zamane cemaat ve tarikatları içtihada karşı çıkarak mezhepleri dondurmuş ve İslam'ı gettolarda ancak yaşanabilir muharref bir din haline getirmişlerdir. Kemalcı tağuti rejimin ürettiği sapkın ilahiyatçılar ise mezheplere savaş açarak İslam'ı ibadetsiz bir din haline getirerek gettolarda bile yaşanamaz kılarak hayattan tümden dışlamak, silmek istemektedirler. Her iki kesim de Kemalcı tağuti rejimle uyumlu bir din oluşturulmasına hizmet ediyor.

***

Hayat bütünüyle Allah'a aittir

Hayat bütünüyle Allah'a aittir. Hayır şer, iyi kötü Allah için aynı önemde, farklı değerdedir. Allah'ın adaleti, yargılaması, ödüllendirmesi, cezalandırması insanlarınki gibi değildir. Nasıl uygun görürse öyle yapar. Dâhileri cehenneme, sıradan insanları cennete koyabilir. Mimar kıymetli bir mermeri tuvalette kullanır. Ressam istediği tabloyu yapar. Yönetmen istediği oyuncuya istediği rolü verir. Yüce Allah dünya, ahiret hayatında bütün sanatlarını özgün ve özgürce gerçekleştirir. Her şeyi adaletle yerli yerine koyar ve hikmetle, sanatla yapar.

***

Farklılık adalet, eşitlik zulümdür

Adalet eşitlik değil farklılıkların yerli yerinde olmasıdır. Farklılık adalet, eşitlik zulümdür. Eşitlik yapma iddiasındaki totaliter rejimler hep zulüm yapar. İnsanlar penguenler gibi tek tip olsalardı daha mı iyi olurdu?

O.G.

27 Ara 2022 - 19:01 - Manşetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?