Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sisi ile görüşmesi herkesin dilinde ama Baradey'in neden istifa ettiğini ağzına alan yok!

Geçen haftaya damga vuran olaylardan biri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dünya Kupası açılış maçına katılmak için gittiği Katar'da Mısır Devlet Başkanı Sisi ile görüşmesiydi. Günlerdir konu Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine işlenmeye devam ediyor ancak bir şey gözlerden kaçırılarak: Ünlü Siyonist Baradey'in Sisi'nin kabinesinden neden istifa ettiği?

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta Dünya Kupası açılış maçına katılmak için gittiği Katar'da Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile tokalaşmış, ikilinin görüşmesi ulusal ve uluslararası basında büyük ses getirmişti.

Aslında Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, Siyonist Haçlı Batı'nın uzun süredir Türkiye'nin Mısır ve Suriye ile görüşmesi için çaba harcadığına dikkat çekiyordu. Ancak şimdi Türkiye'nin kurduğu temas sonrası bunu isteyen çevrelerin birden ağız değişmesi normal değildi.

Geçkil, bu değişikliğin sebebini Türkiye'nin ilişkileri İsrail üzerinden değil doğrudan kurmak istemesi olarak açıklamıştı.

Süreç bu minvalde de devam ediyor. Türkiye bağımsız bir dış politika izledikçe Siyonist Haçlı Batı'nın güdümünde politika izleyen takiyeci Zümre'nin illüzyoncu medya ve akademiyası da saldırılarını artırıyor.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır Devlet Başkanı Sisi ile görüşmesinin bu kadar gürültü çıkarmasının sebebi budur. İsrail'in bypass edilmesi...

Konu günlerdir yoğun biçimde işleniyor. Sisi hakkında her şey konuşulurken tek bir husus ise özellikle atlanıyor.

Darbe sonrası göreve gelen Sisi kabinesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev alan ünlü Siyonist Baradey'in neden çok vakit geçirmeden görevinden istifa ettiği...

Zira Baradey görevden istifasını Sisi'nin Hüsnü Mübarek'in adamı olduğu gerekçesiyle yapmıştı.

Peki, ünlü bir Siyonist olan Baradey neden Mübarek'ten rahatsızdı?

Hüsnü Mübarek kimdir sorusunun cevabını Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil'in 13 Tem 2019 tarihinde "Şehit Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ardından" başlıklı makalesinden verelim...

Bakın Hüsnü Mübarek kimmiş?

"İdamla yargılandığı mahkeme salonunda duruşma sırasında fenalaşıp hayatını kaybederek şehit olan Mısır’ın seçimle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi’nin yaptığı askeri darbeyle devrilmişti.

İhvan-ı Müslimin hareketinin mensubu bir siyasetçi olan Muhammed Mursi, Arap Baharının Mısır’a sıçramasıyla başlayan halk ayaklanması sonucu Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesi ardından yapılan seçimde Cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ileri derecede iyi ilişkiler kuran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP iktidarı boyunca Hüsnü Mübarek ve yönetimi ile de ilişkileri çok iyiydi.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek zamanında daha önce kötü olan Türkiye-Mısır ilişkileri adeta altın çağını yaşadı. Bu öylesine değildi, önemli bir arka planı vardı.

Erbakan’dan bir seminerde -daha önce de defalarca aktardım- bizzat şunları dinledim: “Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Suudi Arabistan Kralı Fahd, Ürdün Kralı Hüseyin, Kuveyt Emiri El-Sabah, Pakistan Cumhurbaşkanı Ziya-ül Hak, Filistin Lideri Yaser Arafat ile birlikte 14 milyar $ sermayeli DAR EL MAL EL İSLAMİ Şirketini kurduk. İsviçre’de de 20 milyar $ sermaye ile faizsiz finans şirketi kurduk.”

Mısır daha önce karşısında rakip bir siyaset izlediği Türkiye ile Hüsnü Mübarek zamanında dostane ilişkiler kurdu. Dahası Erbakan’ın kurduğu D-8’e üye olan Mısır Türkiye’nin liderliğini benimsemiş oluyordu.

Hafız Esat yönetiminin Şam’da himaye ettiği Abdullah Öcalan yüzünden savaşla burun buruna gelen Türkiye-Suriye arasında arabuluculuk yapan Hüsnü Mübarek mekik diplomasisi ile uzlaşma sağlamıştı. Hafız Esat Abdullah Öcalan’ı Şam’dan çıkarmış ve sonunda CIA Kenya’da paketleyerek Türkiye’ye teslim etmişti.

Millî Görüş’ten 50 yıl önce Mısır’da ortaya çıkan İhvan-ı Müslimin hareketine siyasi alan yasaklanarak dini alanda faaliyet yapmasına göz yumuluyordu.

Erbakan -ismini hatırlayamadığım- İhvan lideri avukatı Ankara’ya davet etmiş kendisine şöyle demişti: “Bu ne halin? Şu sakalını gidip kısaltacaksın, entarini çıkaracaksın, takım elbise giyip kravat takacaksın ve gidip Mısır’da bir siyasi parti kuracaksın…”

Adam Mısır’a dönüp Erbakan’ın dediğini yapmaya kalkınca molla takımı İhvan yönetimi “Biz büyük bir davayı temsil ediyoruz, bir siyasi parti çatısı altına giremeyiz” diyerek şiddetle karşı çıktı. Bir yanda bağnazlık öte yanda İsrail’in etkisi ile siyasetten uzak durmak istiyorlardı. Zira etliye sütlüye karışmadan gettolarda mücahitlik taslamak daha kolaydı. Rejim de bunu istiyordu.

Erbakan engeli aşacak bir formül buldu. İhvan-ı Müslimin Örgütünün dini yapısı ve yönetimi aynen devam edecek, ancak o avukat siyasi uzantısı olarak bir parti kuracaktı. Öyle yapıldı.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek İhvancı Partiye her türlü kolaylığı ve dolaylı desteği sağladı, seçimlere girdi, parlamentoda ana muhalefet konumuna geldi. Ancak Mısır’daki İsrail bu gelişmeyi engellemek için elinden geleni ardına koymadı.

İhvan yönetimi Muhammed Mursi’nin Cumhurbaşkanı adayı olmasına da karşı çıktı; ancak engelleyemedi. Muhammed Mursi Cumhurbaşkanı seçilince “Adamlarımızı görevlere getirmiyor” diye eleştirerek aleyhine çalıştı.

Siyonizm’in asıl amacı Türkiye dostu Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i demokrasi adına devirmekti. İhvancıların da desteğinde bunu başardı. Sonra da Siyonizm İhvancıların desteğinde Genelkurmay Başkanı Sisi’ye darbe yaptırıp Türkiye’nin dostu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirdi.

Türkiye’deki tarikat, cemaat ve dini yapılanmalar nasıl ki Erbakan ve Millî Görüş’e karşı vesayetçi tağuti Kemalist rejimin yanında yer alıp onun partilerine destek verdilerse Mısır’da da İhvan-ı Müslimin Cemaati zımnen hep tağuti rejimin yanında yer aldı ve Müslümanları gettolarda yaşamaya mahkûm etti. Zira İsrail çoktan İhvan-ı Müslimin Örgütüne sızıp işbirlikçilerini rejimin de desteğiyle yönetimin kilit noktalarına yerleştirmişti."

Yazı böyleydi. Evet, Hüsnü Mübarek Türkiye için işte bu kadar önemli biri... Hüsnü Mübarek'in ailesini hapisten kurtardığı Sisi ise kendisine çalışan bir adamı. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Devlet Başkanı Sisi'nin görüşmesinin neden olay olduğunu anladınız mı?

Mevzu bu görüşmenin İsrail saf dışı bırakılarak yapılması... Anlamı şu Mısır da artık Türkiye ile dirsek temasına geçen ülkeler arasına giriyor. 

Komşusu İsrail düşünsün artık gerisini... Suriye'de büyük askeri yığınakla bulunarak İsrail'i tehdit eden Türkiye bir diğer komşusu Mısır'la da yakın ilişkiler kurmaya başlıyor.

Kuşatma altına alınacak olan İsrail'in bu canhıraş çabası ecelinin geldiğini anlamasından...

Ama Erbakan ne demişti; "Hiç boşuna çabalama gebereceksin!"

O.G.

28 Kas 2022 - 14:15 - Analiz

Muhabir  Osman Gürses


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.