Dezenformasyon yasası şart! Ama hapis cezası para cezasıyla değiştirilmemeli

Sosyal medyada yalan haberlerin önüne geçmek için hazırlanan “Dezenformasyonla Mücadele Yasası” TBMM’nin ilk gündem maddesi oldu. Yalanları sermaye edinen illüzyoncu medya ve akademiyanın yasaya karşı çıkmasından ülke adına faydalı olacağını anlamak kolay. Ancak yasadaki hapis cezasının para cezasıyla değiştirilmesi çok yanlış. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, değerlendirdi.

İnternet haberciliği ve sosyal medyada yalan haberlerin önüne geçmek için hazırlanan “Dezenformasyonla Mücadele Yasası” TBMM’nin ilk gündem maddesi oldu.

Yasaya gösterilen tepkiler ve tepkinin Türkiye'nin kalkınmasının kadim düşmanı takiyeci Zümre illüzyoncu medya ve akademiyasından gelmesi çalışmanın ülke açısından faydalı olacağını çok net ortaya koyuyor.

Zira bugüne kadar yalan haberlerlle yapılan dezenformasyonların ülkeye verdiği zararlar da açık.

Ancak böylesine önemli bir yasa çıkmak üzereyken son anda yasada yer alan hapis cezasının para cezasıyla değiştirilmesi gündem oldu.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil konu hakkında bir değerlendirme yaparak böyle olması durumunda "zenginlere özgürlük fakirlere yasak getireceğini belirterek şunları söyledi:

"Dezenformasyon yasası teklifindeki hapis cezasının para cezasıyla değiştirilmesi çok yanlış. Para cezası fakirleri bağlar, zenginleri etkilemez. Zenginlere özgürlük fakirlere yasak getirecek dezenformasyon yasası adalete değil zulme neden olur."
-GEÇKİL-

İllüzyoncu medya ve akademiyası yasaya şiddetle karşı çıksa da aslında Türkiye bu konuda en son adım atan ülkelerden... Dünyada pek çok ülkede sosyal medya internet haberciliği yasalarla kontrol altına alındı bile...

Fransa, Almanya, Rusya, Belarus, Mısır, Singapur, Tayland, Vietnam ve Bangladeş, yalan haberi suç olarak ele alırken, Singapur’da yalan haber yaymanın hapis cezasına varan yaptırımları var. ABD, İngiltere, Güney Kore, İspanya ve İtaly’da yalan haber yayma konusunda hükümetlere inisiyatifler veriliyor. Norveç, İsveç, Danimarka, Belçika, Kenya ve Hollanda’da ise farkındalık oluşturmayı amaçlayan adımlar atılıyor.

İşte ülke ülke düzenlemeler:

- ABD: Ülke dışından gelen dezenformasyon saldırılarını önlemek ve hassas konularda kamuoyunu sağlıklı bilgilendirmek amacıyla Nisan 2022’de ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak Dezenformasyon Yönetim Kurulu kuruldu.

- AVUSTRALYA: Çocukların dezenformasyona karşı korunmasını hedefleyen yasa tasarısı 2021 yılında gündeme alındı ve 16 yaşından küçük sosyal medya kullanıcıları için ebeveyn iznini şart koşan bir yasa oluşturuldu.

- İNGİLTERE: Mart 2022’de uygulanmaya başlanan yasa, dezenformasyon oluşturan içeriklerin kaldırılmasında sosyal medya platformlarını sorumlu tutuyor. Yasa aksi durumda platform yöneticilerine cezai işlem uygulanmasına kadar varan caydırıcı önlemler içeriyor.

- KANADA: Demokrasinin toplumda sürdürülebilir hale gelmesinin önünde dezenformasyonu tehdit olarak gören Kanada hükümeti, aynı zamanda güvenilir bilgiyi edinme uygulamalarını okul müfredatına aldı.

- FRANSA: 9 Temmuz 2019’da dijital platformların “ırk, din, cinsiyet veya engellilik temelinde açıkça yasa dışı” olan içeriklerin 24 saat içerisinde kaldırılmasını zorunlu kılan, çevrimiçi nefret söylemine karşı bir yasa hayata geçirildi.

- ALMANYA: “Sosyal Ağ Kanunu” ve ilgili yönetmeliklere göre Şubat 2022’den itibaren medya platformları yalan haber kapsamındaki içerikleri sadece denetleyip silmekle yükümlü değil. Bu şirketler aynı zamanda ceza hukuku kapsamında suç teşkil eden içerikleri de güvenlik birimlerine bildirmekle yükümlü tutuluyor. Google, Twitter, Meta ölçüsündeki büyük platformlar uygulamaya itiraz edip mahkemeye taşıdı. Çıkacak karar emsal niteliğinde olacak.

- İTALYA: 18 Ocak 2018’de vatandaşların yanlış bilgileri polise bildirebilecekleri çevrimiçi bir portal kuruldu. Kullanıcılardan e-posta adreslerini, sahte haberlerin veya uydurma medyanın bağlantılarını talep eden resmi platform, eyalet polisinin siber suçları araştıran birimi Polizia Postale’ye bildirimde bulunuyor. Departman bunları inceleyip yasalar çiğnenmişse yasal işlem başlatıyor.

- SİNGAPUR: 2019 yılında yanlış bilgi yaymayı suç sayan Çevrimiçi Yanlışlıklardan ve Manipülasyondan Koruma Yasası kabul edildi. Buna göre güvenlik, kamu huzuru, diğer devletlerle ilişkilerin tehlikeye atılması, kamu güvenliği gibi konularda yanlış beyanların yayılmasına para ve hapis cezası öngörülüyor.

El-Aziz- Yeni Şafak-O.G.

06 Eki 2022 - 14:53 - Analiz

Muhabir  Osman Gürses


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.