Venezuelalı vekiller diyor: ‘Yeni Dünya’ gezisine Ankara’dan başlandı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro'nun ülkesindeki ABD darbesini Türkiye'nin desteği ile püskürtüp üstüne bir de seçim zaferi kazanması sonrası ülkemize yaptığı ziyaret karartıldı, önemsizleştirildi. Ziyaretin önemini Venezuelalı milletvekilleri anlattı.

"ABD Kemal Derviş örneğinde olduğu gibi bir piyonunu Venezuela'ya gönderip başına geçirmek üzere  Cumhurbaşkanı Maduro'ya karşı darbe girişimi başlattı. CB Erdoğan dik dur Türkiye yanında dedi. ABD arka bahçesi Venezuela’da başarısız kaldı. Darbeyi püskürten Maduro seçim de kazandı ve yıllardır iktidarda. Şimdiki Türkiye ziyaretini illüzyoncu medya ve akademiya yok sayıp kararttı. Peki, bu ne demek?! Toplum farkında mı? Yok, hayır! Çünkü kesnizani takiyeci Sabetaycı Zümre Oligarşisi toplumu köle ve sürü haline getirip uzun yıllar öyle yönetti."
- GEÇKİL -

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, medya ve akademiya çevrelerinin yandaşı ve muhalifiyle Venezuela Devlet Başkanı Maduro'nun Türkiye ziyaretini yok saymasını böyle değerlendirmişti.

İşte o ziyaretin önemini Venezuelalı milletvekilleri değerlendirdi Maduro'nun "‘ Yeni Dünya’ gezisine Ankara’dan başladı" tespitini yaptı. Yeni Dünya gezisini Türkiye'den başlanmasının anlamı gayet açık; Yeni Dünya'nın patronu Türkiye!

İşte Aydınlık'ın haberi:

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro 4 yıl aradan sonra Türkiye’yi ziyaret etti. Ziyaret sırasında Türkiye ve Venezuela arasında turizm, tarım ve finans sektörlerinde üç ayrı anlaşma imzalandı. Türkiye’ye hareket etmeden önce gezinin “Avrasya coğrafyasını ve müttefik ülkeleri kapsayacağını” duyuran Maduro, Ankara’dan Cezayir’e geçti. Maduro’nun Türkiye ve Avrasya gezisinin anlamını, Türkiye – Venezuela ilişkilerini Venezuela parlamentosu milletvekillerine sorduk. İşte Caracas’tan gelen yorumlar:

Venezuelalı vekiller diyor: ‘Yeni Dünya’ gezisine Ankara’dan başlandı

‘BUGÜN NATO TÜRKİYE’Yİ TEHDİT EDİYOR’

Ramon Lobo, PSUV milletvekili, eski Ekonomi Bakanı ve eski Merkez Bankası Başkanı:

“Dünya ekonomisinin geleceği Avrasya’da. Avrasya ülkeleri, pandemi koşullarında bile başardıkları büyüme rakamları ile bunu kanıtladı. Bugün de Rusya, bütün yaptırım ve baskıya rağmen ekonomik kalkınmasını sürdürerek bunu sergiliyor.

Avrasya ülkelerinin, yani Çin, Rusya ve Hindistan’ın önemi, Brezilya’da Lula da Silva seçimleri kazanınca BRICS’in yeniden canlanması ile daha da artacak. Venezuela şimdiden Brezilya ile ticari ilişkileri yeniden kurmaya hazırlanıyor.

Türkiye ile ilişkilerimiz ise her zaman çok iyiydi. Bugün NATO, Türkiye’yi tehdit ediyor. Ama Türkiye adımlarını her zaman ileriye doğru attı. Yine öyle olacak.”

Venezuelalı vekiller diyor: ‘Yeni Dünya’ gezisine Ankara’dan başlandı

‘VENEZUELA’NIN POTANSİYELİ OLAĞANÜSTÜ’

Angel Rodriguez, PSUV milletvekili, Meclis Petrol ve Enerji Komisyonu Başkanı:

“Bu ziyaret, dünyada önemli gelişmelerin gerçekleştiği bir döneme rast geldi. Dünya çapında enerji fiyatları, onlarla bağımlı olarak gıda fiyatları yükseliyor.

Venezuela ise, olağanüstü büyük bir potansiyele sahip. Ülkemiz, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip. Bunun dışında, demir, çelik ve çeşitli madenler alanında büyük olanaklar sunuyoruz.

Maduro’nun müttefik ülkelere yapacağı bir ziyarette Venezuela’nın bu potansiyelinin değerlendirilmesi ele alınacaktır. Bunun dışında, ABD’nin Venezuela, Küba ve Nikaragua’ya uyguladığı, şimdi de Rusya’ya karşı yürürlüğe koyduğu yasadışı yaptırım politikaları ele alınacaktır.”

Venezuelalı vekiller diyor: ‘Yeni Dünya’ gezisine Ankara’dan başlandı

‘İNSANCIL, ÇOK KUTUPLU DÜNYAYI KURMA GEZİSİ’

Robert Sandoval, PSUV milletvekili:

“Kanımca Başkan Maduro’nun bu gezisi, Comandante Chavez’in çizgisinin devamını oluşturuyor: çok kutuplu dünyanın oluşturulmasına yönelik bir adım daha. Başkan Maduro, parlamentodan aldığı onay ile bu önemli geziye çıktı ve bir dizi önemli anlaşma imzalayacak.

Bu anlaşmalar, Bolivarcı Devrimin içeriğini yansıyor: Tek kutuplu ve tük kültürlü dünyaya son vermek, egoizmi yenmek, bunların yerine işbirliği, kolektivizm, milli egemenliğe saygı ve hümanizme dayanan, insanlığa hümanizmi geri getiren çok kutuplu dünyayı inşa etmek.

Maduro’nun ziyaretinin yaptırım ve ambargoların delindiği bir anda gerçekleşmesi daha da önemli. Bu başarılara doğru ilerlediğimizin bir göstergesi.”

Venezuelalı vekiller diyor: ‘Yeni Dünya’ gezisine Ankara’dan başlandı

‘MADURO ABD YERİNE TÜRKİYE’DE’

Jhonnan Cedeno, PSUV Milletvekili:

“ABD bugünlerde Venezuela, Küba ve Nikaragua’yı Los Angeles’ta düzenlenen Amerikalar Zirvesi’nden dışladı. Ülkelerimizin hükümetleri bu kıta çapındaki zirveye davet edilmedi.

ABD’nin bu tutumu bütün kıtada protesto edildi. Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, zirveye katılımını iptal etti. Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce de ABD’ye gitmekten vazgeçti. CELAC dönem başkanı olan Arjantin Devlet Başkanı Fernandez de, ABD’ye gitti, ama Vaşington’ın bu tutumunu protesto edeceğini ifade etti.

Nicolas Maduro’nun Avrasya’ya ve müttefik ülkelere yönelik ziyareti, ABD’nin bu tutumunun ardından gerçekleşti. Ziyaret, ittifak ilişkilerini daha da derinleştirmeyi amaçlıyor.”

Venezuelalı vekiller diyor: ‘Yeni Dünya’ gezisine Ankara’dan başlandı

‘HÜKÜMET VE MUHALEFET BU GEZİNİN ARKASINDAYIZ’

Feniel Giron, Demokratik Eylem Partisi (muhalefet):

“Başkan Maduro’nun bu gezisi, Venezuela’nın uluslararası düzlemde önünün kesilmeye çalışıldığı, ülkemizin frenlendiği bir dönemde gerçekleşiyor. Bu ziyaretle Venezuela, önüne konulan duvarları yıkıyor, sınırları aşıyor ve kendini uluslararası düzlemde yeniden konumlandırıyor.

Hükümet ve muhalefet olarak, biz ekonomik işbirliğini geliştirecek ve ülkeye döviz girişini artıracak bu tür girişimleri destekliyoruz. Politikacılar olarak ülkemizin çıkarlarından birleşiyoruz.”

Aydınlık O.G.

10 Haz 2022 - 18:44 - Dünyagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?
Tüm anketler