İSO Başkanı Bahçıvan: Dünyadaki her kriz Türkiye'nin değerini arttırıyor...

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin küresel sorunlar karşısında aldığı pozisyonla krizlerden değerini arttırarak çıktığını söyledi. Türk sanayicisinin pandemide destan yazdığını belirten Bahçıvan, “Pandemi oluyor Türkiye üretim ülkesi, savaş oluyor Türkiye barış ülkesi oluyor” dedi. Dünyadaki her krizin Türkiye'nin değerini arttırdığını belirtti.

İki yıl önce başlayan ve etkisi devam eden Kovid-19 salgını, küresel ekonomide taşları yerinden oynattı. Pandeminin bütün dünyayı esir aldığı dönemde üretimi aksatmayan Türkiye, önemli bir tedarik ve lojistik merkezi olarak öne çıktı. Bu başarıda büyük ölçekli sanayi kuruluşlarını büyük payı oldu. Türkiye’nin küresel bir üretim üssü olma yolunda attığı adımları, sanayicinin karşılaştığı zorlukları, Rusya- Ukrayna savaşının etkilerini, nitelikli ara eleman konusunu ve Avrupa yeşil mutabakatını İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan anlattı.

İşte Bahçıvan’ın Yeni Şafak’ın sorularına verdiği cevaplardan öne çıkan önemli hususlar:

AVRUPA VİTES KÜÇÜLTTÜ

- Avrupa bu frene mi bastı?

Vallahi tabii konjonktür olarak belirli bir enerjinin bu kadar pahalı ve yok olduğu bir dönemde sanki bu konuda hafif bir vites küçültme süreci var gibi gözükmekle beraber ben bunun geçici olduğunu düşünüyorum. Bu konunun bilakis yeşil enerjiyi çok daha artıracağını görüyoruz. Bu nedenle bence bu dönem kısa süreli bir sendeleme dönemi yaratacak ama özellikle enerjinin ve yenilenebilir enerjiden olma noktasındaki arayış var.

ÖNEMLİ TEDARİK ÜLKESİYİZ

- Bu konuda şanslı mıyız?

Şimdi Türkiye’nin aslında bu konuda mevcut koşulları ciddi anlamda değiştirebilecek bir şansı olduğunu düşünüyorum. Avrupa’yla entegrasyon açısından pandemi döneminde Türkiye Avrupa Birliği’nin hakikaten en istikrarlı, güven veren, bütün zorluklara rağmen ayakta durabilen bir tedarik ülkesi imajını tekrar kazandı. Bu çok önemli bir fırsat oldu Türkiye açısından. Türkiye bir AB üyesi olmamakla beraber yıllardır gümrük birliğinin içinde güçlü bir tedarik ülkesi konumunda. Ortadoğu, Uzak Asya, Uzak Doğru kolay bir alternatif olamıyor zor günlerde. Onu da bir kez daha belgeledik.

GÜÇLÜ BİR SINAV VERDİK

- Türkiye dış talebe cevap vermek adına ölçek sorunu yaşıyor mu?

Son iki yılda Türkiye sanayisi çok güçlü bir sınav verdi. Çok önemli bir başarı hikâyesi yazdı. AB nezdinde, başta tüm pazarlarda Türkiye sanayisi zorlukları aşan sanayidir imajı ve görüntüsü çok net belirdi. Türkiye’nin yeni kapasiteler oluşturma ihtiyacı var. Yani Türkiye’nin hakikaten artık rekabet edebilir ve verimli olabilmek adına daha güçlü ve daha büyük boyutlu işler yapmamız gerekiyor.

TÜRKİYE AKILLICA DAVRANDI

Ukrayna - Rusya savaşı...

Yumarız ki en kısa zamanda da bu iş biter. Tabii Türkiye burada diplomatik olarak siyaseten çok iki tarafı da dengede götürecek akıllı bir rol oynuyor. Ama tabii sürecin uzaması artık herkese daha fazla zarar verebilecek bir risk taşıyor. Ama ben inşallah bu savaş tamamen bittikten sonra Türkiye’nin bu konuda da aynı pandemi sürecinde nasıl bir fırsat elde ettiysek, bu savaştan sonraki tabloda da farklı farklı nedenlerden dolayı fırsatlar doğacaktır. Velhasıl orada bu işin şeyinden sonra inşallah Türkiye’nin gene bir değerinin artacağına dair. Çünkü gözüken o ki bu ülkenin her kriz değerini Türkiye’nin artırıyor. Pandemi oluyor, Türkiye üretim ülkesi, savaş oluyor Türkiye barış ülkesi. Yani bundan sonra bizi başka ülkelerle değerlendirme noktasında bir git gel yaşıyorlar.

- Avrupalı ve ABD'li yatırımcı savaş sonrası Türkiye’ye neyle geliyor?

Vallahi şu anda hepsi daha yokluyorlar. Öyle söyleyeyim ben yani. Hepsi şu anda yoklama noktasında. Ama özellikle Türkiye’yi güçlü bir tedarik ülkesi olarak görmek adına iki yıl çok önemli kazanımlar getirdi. Yani bunu çok güçlü şekilde söyleyebiliyorum. Ama bazı dengelerin de oturmasını bekliyorlar. Bir iki doğru adım atılırsa ben bunların her birinin Türk sanayisinin önemli yatırımlar alabilmesi adına bir yeni iklimin, yeni bir dönemin başlangıcı. Zaten siyaseten bunlar başlıyor, yani görüyoruz. Yani siyasetin dış ilişkiler noktasındaki olumlu adımları atılıyor. Muhakkak ki hukuk tarafında atılması gerekenler var, belirli yasalar noktasında atılması gerekenler var. Ben şu anda o alacaklarımızın tam toplanacağı bir zamanın biz çok yaklaştığını düşünüyorum, eğer doğru kullanırsak.

- Yani şu anda Avrupa ile dış ticaret fazlası veriyoruz . Bunun daha da artması lazım.

Bir kere finansman sağlamamız lazım üstat. Yani bizim finansman adına, en güçlü finansmanı sağlayacağımız yer kabul edelim ki Avrupa. Türkiye’nin şu anda, pazar tabii ki önemli ama yani pazarı oluşturacak. Demin kapasitelerden bahsettik, pazarı güçlendirecek yatırımlara ihtiyacın var.

Meslekte güçlü adımlar var

- Sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştirme çabası var. Mesleki eğitimin gelişmesi için kamunun verdiği desteği, sanayicinin konuya bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şimdi inanan bir yöneticinin ister kamuda ister özel sektörde bir konuya el attığı zaman yıllardan beri birikmiş ve asla önlenemez denen bir sorunu nasıl çözdüğünü çok güzel örneği mesleki eğitim konusunda gördük. Ben yeri gelmişken hakikaten bu konuyu milli eğitim bakan yardımcılığı görevine başladığı günden bugüne kadar sürdüren Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’in ismini anmadan geçemeyeceğim. Özellikle, öncelikle meslek liselerinde İstanbul’u bir pilot şehir olarak başlattığımız ve bizim de İstanbul Sanayi Odası adına kendisiyle olan karşılıklı güven ve yakın çalışmanın işbirliği içinde çok ciddi bir model değişikliğine hamdolsun eriştik.

YENİ BİR DÖNEMİN KAPILARI AÇILDI

Yani algının değişmesi açısından, tekrar mesleki eğitimin öğrenciler ve özellikle de veliler, ailelere tarafından kabullenilmesi önemli. Şimdi o itibar kaybı gibi gözüken, o prestij kaybı gibi gözüken süreç her geçen sene tamamen farklı bir modele doğru dönüşüyor. Bunların her biri mesleki eğitimde ne yazık ki kaybettiğimiz son yirmi küsur senenin tekrar canlanması ve tekrar bir şekilde hak ettiği boyuta gelmesi adına çok güzel örnekler.

- Yani itibarını iade ettik diyebiliyor muyuz artık?

Onun için henüz daha zamana ihtiyaç var ama bu konuda olumlu ışıklar çok ciddi anlamda gelmeye başlıyor. Okulların puanları kademe kademe yükseliyor. Doluluk oranları full olmuş vaziyette. Çok iddialı yeni dallar açıyoruz, bölümler açıyoruz. Aranan elemanlar kadrosuna katılacağı bir dönemin kapıları açıldı.

- Yetişmiş eleman sorunu sanayide devam ediyor mu?

Etmez mi? Büyük sorun. Yani bugün hangi sektörde konuşursak konuşalım, iş yapmak isteyen, iş kurmak isteyen, mevcut işini geliştirmek isteyen insanların en önemli handikabı eleman.

Yeni Şafak - O.G.

21 Nis 2022 - 09:16 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.