Washington Post: Biden'ın Türkiye ile işi zor!

Washington Post: Biden'ın Türkiye ile işi zor!

Gazetede Kareem Fahim imzalı yazıda "Türkiye’nin savaş alanındaki başarıları, yeni gelen Biden yönetimi için acil bir dış politika sorunu teşkil ediyor" ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan ve Ermenistan çatışmalarından sonra Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarısını tüm dünya konuşuyor.


Dış basında İHA ve SİHA'ların etkileri yer almaya devam ediyor. ABD'li Washington Post gazetesinde yer alan bir yazıda "Türkiye’nin savaş alanındaki başarıları, yeni gelen Biden yönetimi için acil bir dış politika sorunu teşkil ediyor” ifadelerine yer verildi.


Yazıda ayrıca Türk İHA'larının Suriye ve Libya'da merkezi bir rol oynadığının altı çizildi. Biden yönetimi için "Türkiye büyük sorun" dendi, "Ankara'nın yayılmacı politikaları konusunda ne yapılmalı" sorusunu sordu.


Azerbaycan ve Ermenistan çatışmalarının ardından Türkiye'nin askeri ve savunma sanayindeki başarıları tüm dünya basınında yer bulmaya devam ediyor. Türk İHA ve SİHA'ların etkisi ABD'li gazete Washington Post'a da konu oldu.


İLGİLİ HABER ◼ The Economist de ‘ABD karton gibi yırtılacak’ diyor!


LİBYA VE SURİYE'DE MERKEZİ ROL OYNADI


Türk İHA'larının hem Suriye hem de Libya'da etkili olduğu ifade edilen yazıda "İHA'lar geçtiğimiz ayda Libya'da merkezi bir rol oynadı. Azerbaycan'ın Ermenistan'a üstün gelmesine de yardımcı oldular" denildi.İHA'LAR TÜRKİYE'NİN KENDİ KENDİNE YETERLİLİĞİNİN SEMBOLÜ!


İHA'ların ayrıca Suriye'de rejime karşı da yıkıcı etki yaptığı belirtildi. İHA'ların Türk teknoloji yenilikçiliğinin ve kendi kendine yeterliliğin sembolü olduğu belirtilirken bunun ulusal güveni de artırdığına dikkat çekildi.


Fahim yazısında Türkiye'nin savaş alanında elde ettiği başarıların Joe Biden yönetimi için acil bir dış politika sorunu teşkil ettiğini belirtti.


Yazıdan öne çıkan diğer satırbaşları şöyle:


Türkiye’nin İHA endüstrisinin hızlı büyümesi, onu Çin ve İsrail gibi köklü insansız hava aracı üreticileri için rakip haline getirdi.


Azerbaycan ile Ermenistan arasında, Dağlık Karabağ topraklarında yaşanan altı haftalık ihtilaf, Türkiye’nin İHA programına yeni bir önem kazandırdı.


Azerbaycan, Türkiye’nin de desteğiyle, bölge üzerinde 1988-1994 savaşında kaybettiği toprakları geri aldı. Bayraktar TB2 İHA'ları Ermenistan'ın savunmasını alt etmek için kullanıldı.SURİYE'DEKİ SALDIRIYI TÜRKİYE MEDYASI AKSİNE SURİYE YAPTI DEDİ


Yazının dikkat çeken kısımlarından biri ise Türkiye'nin Suriye'de uğradığı saldırıyı Suriye'nin yaptığını yazmasıydı. Halbuki Türkiye'deki İsrail illüzyoncu medya ve akademiyası Rusya ile var olan iyi ilişkilerimizi zehirlemek için kasıtlı olarak Rusya yaptı yalanını ortaya atmıştı.


Bu haberi yalan olduğunu sadece El-Aziz belirtmiş, Türkiye'deki malum medyanın Suriye'nin arkasındaki İsrail parmağını gizlemek için Rusya yalanıyla kamuoyumuzu yanılttığını belirtmişti. İşte Washington Post'taki analizde o bilgi de teyit edildi.TÜRKİYE İÇİN STRATEJİK ZAFER


Dağlık Karabağ’ın yaklaşık yüzde 40’ını içeren Azerbaycan’ın askeri kazanımları Türkiye’ye başka bir stratejik zafer kazandırdığına özellikle vurgu yapıldı.


Türkiye'nin askeri olarak güçlendiğine vurgu yapılan analizde Libya ve Suriye'deki başarılarındaki İHA faktörüne dikkat çekildi.


Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilere de dikkat çeken analizde "Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere bir dizi diğer ABD müttefiki ile çatışmaya sokan Ankara'nın yayılmacı politikaları konusunda ne yapılmalı?" sorusunu sordu.


Kaynak: https://www.washingtonpost.com/world/middle_east/turkey-drones-libya-nagorno-karabakh/2020/11/29/d8c98b96-29de-11eb-9c21-3cc501d0981f_story.html

DİĞER HABERLER