Türkiye salgına rağmen 3. çeyrekte 6,7 büyüdü

Türkiye salgına rağmen 3. çeyrekte 6,7 büyüdü

Türkiye ekonomisi, yeni tip koronavirüs salgınının etkilerine rağmen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 büyüdü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.


Açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi koronavirüs salgınına, içte ve dışta her türlü engelleme faaliyetlerine rağmen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 büyüdü.


Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,6 arttı 1 trilyon 419 milyar 483 milyon lira olarak gerçekleşti.


GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde bu yılın üçüncü çeyreğinde finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 41,1, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 15, sanayi yüzde 8, inşaat yüzde 6,4, tarım yüzde 6,2, diğer hizmetler faaliyetleri yüzde 6, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2,8, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4 ile hizmetler yüzde 0,8 arttı.


Mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri ise yüzde 4,5 azaldı.Anketler, Türkiye ekonomisinin 2020 yılının 3. çeyreğinde yüzde 5 büyüyeceği yönünde sonuçlanmıştı. Açıklanan sonuçlar büyümenin beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini ortaya koydu.


DİĞER HABERLER