Bakan Soylu: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonları bölgede huzur ve güven bölgeleri oluşturdu

Bakan Soylu: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonları bölgede huzur ve güven bölgeleri oluşturdu

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye'nin yaptığı sınır ötesi harekatlarla güven ve huzur ortamı oluşturduğunu bunun sayesinde bugüne kadar 414 bin 61 Suriyeli'nin gönüllü olarak ülkesine döndüğünü açıkladı.

Suriye Görev Gücü Değerlendirme Çalıştayı'na katılan İçişleri Süleyman Soylu önemli açıklamalar yaptı. 


Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde düzenlenen çalıştaya katılan Soylu, "21. yüzyılın gelişmiş medeniyetleri ne yazık ki Orta Doğu'da istikrarsızlığa ve teröre senaristlik ve rejisörlük yapmaktadır" dedi.


Türkiye'nin gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonlarla bölgede büyük bir güven ve huzur ortamı sağladığını belirten Soylu şöyle konuştu:


"DEAŞ-PKK ve bunların uzantılarına karşı kurduğumuz saha baskısı, içerde terörle mücadelemiz, güvenliğimizin esas itibarıyla sınırlarımızın ötesinde başladığını net şekilde ortaya koymuştur. Bunu 'Türkiye'nin orada ne işi var?' diye düşünenlere anlatıyorum. Libya'ya gidiyoruz, 'Libya'da ne işin var? Suriye'de ne işin var? Doğu Akdeniz'de ne işin var? Irak'ta ne işin var?' Keşke bir işimiz olmasaydı." 


Soylu oluşturulan huzur bölgeleri sebebiyle ülkesine dönen Suriyeliler ile ilgili son rakamları da açıkladı:


"Sınır ötesi harekatlarımızla oluşturulan güvenlik sayesinde, bugüne kadar 414 bin 61 Suriyeli gönüllü olarak ülkesine döndü."

DİĞER HABERLER