Türk SİHA'larının vurduğu hava sistemlerinin değeri 1 milyar doları aştı

Türk SİHA'larının vurduğu hava sistemlerinin değeri 1 milyar doları aştı

Farklı coğrafyalarda kritik hedefleri başarıyla vuran Türk SİHA’ları tarih yazmaya devam ediyor. Uzmanlara göre 100’den fazla hava savunma sistemi ve bileşenini yok eden Türk SİHA’larının vurduğu hedeflerin değeri milyar doların üzerinde...

Erbakan Türkiye'yi donatacağını belirttiği savunma sanayi projeleri hakkında açıklama yaparken çok çarpıcı sözler söylemişti:


"Şimdi sen diyorsun ki “Ben hakkımı koruyacağım”. Nasıl koruyacaksın? Adamın 40 tane uçak gemisi var. E ben de 40 tane yapayım dersen.. İran’a atom bombasını yaptırıyor mu? Gelip bombalayacak! Kaldı ki sen 40 tane yaparken o 80 tane yapacak! E ne yapacaksın yahu? Nasıl bunlara laf anlatacaksın? Bana baakk, Cenab-ı Allah Rahman ve Rahimdir. Sen teknoloji nedir biliyor musun? Şimdi o geminin içerisinde sen öyle bir manyetik alan yaparsın ki kumandanın sesini o subay duyamaz,biiiiirr! Onun atmış olduğu füzeyi havada yakalarsın, sen elektronik kumandayla geri çevirir, onu atan geminin üzerinde parçalarsın, ikiiiii! Teknoloji Allah’ın bir Rahmetidir.Geri kalmış olan ülkelerin kendini ilerlemiş zanneden ülkelerin önüne geçmesi bakımından bir fırsattır. Bunu yaptığın zaman senin uçak gemisi yapmana lüzum yok. Ya? Onun uçak gemisi senin sayılır, istediği kadar mermi atsın (!). Nasıl olsa kendi başında patlayacak."


Bugün Türkiye dünyada süper güç konumuna yükseldiyse işte bu Erbakan'ın Türkiye'yi sahip kıldığı üstün teknoloji ürünü savunma sanayi sayesindedir.


İsterseniz Doğu Akdeniz'da Fransız gemisinin başına gelenleri onların anlatımıyla bir okuyup Erbakan'ın anlattıklarıyla kıyaslayalım. Fransız ve BAE medyasında geçtiğimiz ay yer alan haberlere göre, Doğu Akdeniz'de bulunan Fransız fırkateyni telsiz konuşmasında Yunan yetkililere "Gemimizin bütün dijital göstergeleri kilitlendi. Navigasyonumuz çalışmıyor. Silah sistemlerimiz ‘off’ konumuna düştü" diye mesaj iletmeye çalıştı.


Fransız gemisi “Üzerimizde tanımlayamadığımız yüzlerce cisim uçuyor. Bunların ne olduğunu anlayamıyoruz. Bütün sistemimizi kilitledi. Geminin bütün dijital sistemi kontrolümüzden çıktı. Bize kılavuz gönderin” diyerek yardım çağrısında bulunmak istedi. Ancak Fransız gemisinin bu yardım isteğinin Yunan Sahil Komutanlığına ulaştıramadığı ortaya çıktı. Bir süre bekleyen Fransız fırkateyni yardım gelmeyeceğini anlayınca bölgeden kaçmak zorunda kaldı.


İşte bugün Türkiye Erbakan'ın üstün teknolojisi sayesinde Siyonist Haçlı İttifakı karşısında bileği bükülemiyor.


O teknolojilerden biri de SİHA'lar... Erbakan'ın SİHA'ları Batı'nın 1 Milyar Dolarlık  savunma sistemlerini küçük meblağlarla imal edilmiş teknolojileri ile imha etti.


TRT Haber'de yayınlanan haber şöyle:


Türkiye’nin ilk etapta iç güvenlik operasyonlarında, sonrasında ise sınır ötesi harekatlarda kullandığı yerli ve milli SİHA’lar sergiledikleri performansla dünyanın dikkatini çekti ve bu alanda uluslararası bir marka haline geldi.


Bu dönemle birlikte özellikle Bayraktar TB2 başta olmak üzere Türkiye’nin yerli ve milli SİHA’ları bu alanda alım yapmak isteyen ülkelerin öncelikli tercihlerinden biri oldu ve dünyanın farklı coğrafyalarında boy göstermeye başladı.Sadece Karabağ’da 70 civarı sistem yok edildi


Savunma Sanayii Araştırmacısı Anıl Şahin, Türk SİHA’larının Bahar Kalkanı Harekatı esnasında Suriye, ardından Libya ve son olarak Karabağ bölgesinde boy gösterdiğine işaret etti.


Bu sistemlerin çok sayıda hava savunma sistemi ve hava savunma bataryalarına ait radar, komuta kontrol sistemi ile füze fırlatma aracı gibi bileşenleri imha ettiğine dikkat çeken Şahin, “Karabağ’da bu sayının şu an için 70 civarı olduğunu Azerbaycan Savunma Bakanlığı paylaştı. Suriye ve Libya’da ise 30’dan fazla sistem ile bileşenin imha edildiği açık kaynak bilgisi olarak elimizde var. İmha edilen sistemlerin çoğu Rus veya Sovyet üretimi” bilgisini paylaştı.1 milyar doları aştı


Yok edilen söz konusu sistemlerin ne kadarlık bir mali boyutu olduğu sorusuna da yanıt veren Anıl Şahin, şunları söyledi:


“Her bir sistemin birim/maliyet rakamı farklı. Ancak görüntülerden de gördüğümüz üzere imha edilenlerin birçoğu Pantsir, Tor ve Osa gibi hava savunma sistemleri.


Benim açık kaynak görüntülerden teşhis edebildiğim 35 kadar hava savunma sisteminin maliyeti yarım milyar doların üzerinde. Kaldı ki biz burada 100 kadar hava savunma sistemi ile bileşeninden bahsediyoruz. Yani şu ana kadar Türk SİHA’larının vurduğu hava savunma sistemlerinin değeri bileşenleriyle beraber en az 1 milyar dolar değerinde.


Kaldı ki çok namlulu roketatarlar, zırhlı araçlar, tanklar, zırhsız askeri araçlar, elektronik sistemler, topçu sistemleri, cephanelikler, lojistik üsler ve benzer çok sayıda hedef imha edildi.


Karabağ özelinde konuşmak gerekirse, 6-8 adet hava aracından oluştuğunu tahmin ettiğim 1 sistem SİHA, yine yerli ve milli imkanlarla üretilen MAM-L mühimmatlarıyla düşmana 1 milyar dolardan fazla bir zarar verebildi. Bu çok değerli bir durum.”Psikolojik yıkımı çok daha fazla


Savunma Sanayii Araştırmacısı Anıl Şahin, işin mali boyutunun yanında psikolojik değerinin de olduğunu ve bunun paradan çok daha değerli olduğunu vurgulayarak, “Tabi verilen ekonomik yıkımdan daha çok sahada kazanılan taktik avantaj, imha edilen sistemler sayesinde personel kaybınızın önlenmesi ve tepesinde sürekli ‘sessiz bir cellat’ dolaşan düşmanda oluşan psikolojik yıkım çok daha önemli” dedi.


Yakın bir zamanda 'Aksungur' gibi son derece güçlü bir platformu daha envantere alacak olan Türkiye, SİHA konusundaki kabiliyetlerini daha da artıracak.Asgari kayıp azami zarar


Türkiye’nin yaklaşık 5 yıldır SİHA sistemlerini aktif olarak kullanmasına rağmen kısa sürede çok sağlam teknikler geliştirdiğinin altını çizen Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:


“Elektronik Harp / Destek sistemleri ile SİHA’larımız çok iyi bir şekilde senkronize oldular. Askeri personelimiz ve mühendislerimiz bu konuda oldukça başarılar. Bütün bu parametreler bir araya gelince muharebe sahasında gerçekten çok yıkıcı bir etki oluşturdu. Asgari kayıp ile azami hasarı verdik. SİHA’ları bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar etkin kullanan ülke sayısı bir elin parmaklarından daha az.


Katmanlı hava savunma ağının teçhiz edilmediği muharebe sahaları için SİHA’lar çok işlevli. Bunu yaşayarak gördük. Ayrıca terörle mücadele için çok faydalılar. Radar kesit alanlarının küçük olması da önemli bir avantaj. Katmanlı hava savunma ağının teçhiz edildiği muharebe sahalarında SİHA’ları belki de bu denli serbest kullanamayız ancak farklı teknikler üzerinden mutlaka muharebe sahasındaki yerlerini alacaktır.”

DİĞER HABERLER