Fahrettin Altun: Doğu Akdeniz'de diyaloğa bir şans verdik

Fahrettin Altun: Doğu Akdeniz'de diyaloğa bir şans verdik

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Doğu Akdeniz gerilimi ile ilgili, "NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Almanya Başkabanı Merkel ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel sayesinde diyaloğa bir şans verdik" dedi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Uluslararası Doğu Akdeniz Konferansı'nda konuştu. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Doğu Akdeniz gerilimi ile ilgili, "NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Almanya Başkabanı Merkel ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel sayesinde diyaloğa bir şans verdik" dedi."Adil, kalıcı bir çözümün birlikte bulunması şarttır"


Altun, Doğu Akdeniz'deki sorunların çözümü için diyalog vurgusu yaptı.


"Gerilimi mutlaka düşürmeliyiz" diyen Altun, sorunun kalıcı ve adil bir şekilde çözülmesinin şart olduğunu söyledi:


"Sömürgeci bazı yöneticiler idareler kendi imparatorluklarının doğum yeri olarak Doğu Akdeniz'i düşündüler. Başkaları dünya çapında önemli bir nokta olarak kabul ettiler. Türkiye için bizim için vatanımızı temsil eden bir nokta Doğu Akdeniz.


Cumhurbaşkanımız Erdoğan liderliğinde diyalog ve diplomasi üzerinde öncelikle durmaktayız. Cumhurbaşkanımızın kararlılığı, Sayın NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve Alman Şansölyesi Merkel sayesinde diyaloğa şans verdik. Böylece Yunanistan ile bu konuda bir masa etrafına oturabildik. Diplomaside bu çok önemli. Bu zorlu dönemde bunun arkasında durmaktayız. Adım atarken bu gerilimi mutlaka Doğu Akdeniz bölgesinde düşürmeliyiz. Bununla birlikte adil, kalıcı bir çözümün birlikte bulunması şarttır."

DİĞER HABERLER