JISS’ın “21. yüzyılda İsrail (ve komşuları) için en büyük engel Türkiye” başlıklı raporu!

JISS’ın “21. yüzyılda İsrail (ve komşuları) için en büyük engel Türkiye” başlıklı raporu!

İsrail Jerusalem Institue for Strategy&Security (JISS) düşünce kuruluşunun hazırladığı rapor ve Türkiye... FİDAN boylu boynu KALIN'lar harekete mi geçti?

İsrail düşünce kuruluşu Jerusalem Institue for Strategy&Security (JISS) düşünce kuruluşu tarafından 16 Eylül’de yayınlanan “21. yüzyılda İsrail (ve komşuları) için en büyük engel Türkiye” başlıklı rapordan bazı önemli başlıkları sizler için derledik.


1- “21. yüzyılda İsrail (ve komşuları) için en büyük tehdit Türkiye" Raporun başlığından da anlaşılacağı gibi Türkiye, İsrail ve komşu işbirlikçi rejimler için en büyük tehdit olarak kabul ediliyor elhamdülillah.


2- Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye, bölgenin ve İsrail’in istikrarını tehdit ediyor.


ABD’nin son dönemde izlediği izolasyonist (Siyonizm'den yalıtılmış) siyasetleri de bu noktada Ankara’ya yeni fırsatlar sunuyor.


3- Türkiye’nin, Irak, Suriye, Katar ve Somali’de kurduğu askeri üsler ve Balkanlardaki faaliyetleri bölgesel istikrara bir tehdittir.


4- Türkiye ve Libya arasında imzalanan MEB anlaşması ise Yunanistan’a meydan okumanın yanı sıra İsrail, Mısır ve Güney Kıbrıs’ın Akdeniz gazını Avrupa’ya taşıma planlarına da bir engeldir.


5- Türkiye’deki siyasi değişim ve dış politikasındaki yeni yönelim, “Erdoğan dönemi sona erdiğinde bile ortadan kalkmayacak uzun vadeli eğilimleri” yansıtıyor.


6- Türkiye NATO içinde yer almasına rağmen Batı’dan uzaklaşıyor. 2003 Irak tezkere krizi, Türk-Rus yakınlaşması Türkiye’nin Atlantik ittifakından uzaklaştığının göstergesi.


7- “Hükümet, rakip olarak gördüğü Fetullah Gülen ılımlı hareketine zulmetti.”, “Erdoğan ve AKP’nin aşil topuğu ekonomi…”, “Rejim giderek daha otoriter hale geliyor.” “Türk seçmeninin önceliği ekonomi olacak.”


8- ABD’de Türkiye’ye yönelik iki farklı çizgi var: “Bürokraside yer alan Türkiye yanlıları ve Kongre (Türkiye karşıtlığı yükseliyor)’nin yanı sıra Trump’ın çevresinde yer alan İsrail, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yakın isimler arasında çelişkiler mevcut.”


9- MOSSAD Başkanı Yossi Cohen’in; “İsrail için Türkiye, İran’dan daha büyük tehdit." Türkiye’nin Batı karşıtı yönelimi Erdoğan ve AKP ile sınırlı bir yaklaşım değil, Türkiye’nin dinamiklerinden kaynaklanıyor ve kalıcı.


10- Türkiye’deki laik çevreler ve FETÖ’cüler İsrail’le iyi ilişkiler içinde olunmasını savunuyor. Bu kesimler İsrail'in doğal müttefikleri.


11- İsrail Think Tank kuruluşu Jerusalem Institue for Strategy&Security'nin (JISS) raporu içerik olarak incelendiğinde; El-Aziz'in yıllardır savunduğu, "Erbakan'ın kurduğu Milli Görüş Gizli Dünya Devleti liderliğinde Türkiye'nin süper güç" olduğu gerçeğinin ikrar edildiği rahatlıkla anlaşılabilir.


İsrail Jerusalem Institue for Strategy&Security (JISS) düşünce kuruluşunun hazırladığı raporda, “Erdoğan’ın Aşil Topuğu ekonomi" denilerek İsrail'in Türkiye'nin gelişmesini sınırlandırmak için kullanacağı araçların başında ekonominin geldiği belirtiliyor. Şimdi anladınız mı $ ve € üzerinden yapılan kur saldırılarının perde arkasını?


SP kabuk yönetimi ve İngiliz Temel ile Milli Gazete'nin sadece ekonomik göstergeler üzerinden AK Parti'ye saldırması ile İsrail Jerusalem Institue for Strategy&Security (JISS) düşünce kuruluşu tarafından ekonominin, “Erdoğan’ın Aşil Topuğu" olarak ilan edilmesi arasında bağ var mı? Yoksa tesadüf mü?


ABD Hazine Bakanlığı'na bağlı Mali Suçları Araştırma Ağı (FınCEN), Rıza Sarraf ile ilgili hazırladığı raporda, 2 trilyon dolarlık şüpheli fon transferlerinden bahsediyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Türkiye, küresel Siyonist sermayesinin 2 trilyon dolarını iç etmiş demek. Zaten, Rıza Sarraf etrafında kopartılan fırtınanın da nedeni bu? Gerisi fasa fiso...


FİDAN BOYLU BOYNU KALIN'LAR HAREKETE Mİ GEÇTİ?


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; "İsrail ve Mısır'la bazı siyasi ihtilaflarımız var. Bunlar enerji konusunda işbirliği yapmanın önüne engel olmak zorunda değil" dedi. FİDAN boylu boynu KALIN'lar harekete mi geçti?


CB Erdoğan'ın kullandığı; "Türkiye modeli" kavramını iğdiş edip, "Milli menfaatler gözetilerek ters düşülen ülkelerle de ittifaklar yapılabilir" şeklinde mutasyona uğratıp amacından çıkartarak, "İsrail ile siyasi sorunlarımız, ekonomik işbirliğine engel değil" propagandasıyla İsrail'le normalleşmek isteyen güruh düğmeye bastı mı?


Ürdün, Mısır, BAE, Bahreyn'den sonra Türkiye'deki İsrail de harekete mi geçti? Türkiye'yi de BAE ve Bahreyn gibi İsrail ile normalleştirmek isteyen kriminal klik ağzında bir şeyler gevelemeye başladı. " İsrail ile aramızdaki siyasi sorunlar Doğu Akdeniz'deki doğalgaz çalışmalarında işbirliği yapmamıza engel değilmiş!"


*****


İşçinin, memurun, emeklinin kısacası emekçi kesimin hakkını, hukukunu iktidara karşı sözde tavizsiz savunan laik Sözcü, sorgusuz/sualsiz içinde genel yayın yönetmeni, koordinatör ve editörlerin de bulunduğu 15 kişinin işine son verdi!


Mesud AKGÜL

TKLA OKU: "İsrail'le normalleşme ve Doğu Akdeniz'deki hamleler!"DİĞER HABERLER