Kerem Kınık: Saldırı sadece Kızılay'a değil, bütün insanlığa karşı yapıldı

Kerem Kınık: Saldırı sadece Kızılay'a değil, bütün insanlığa karşı yapıldı

Suriye'nin kuzeyinde görev yapan Kızılay ekibine yönelik saldırıya Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık'tan tepki geldi. Kınık, saldırının sadece Kızılay'ı değil bütün insanlığı hedef aldığını söyledi.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Suriye’nin kuzeyinde El Bab bölgesinde seyir halindeki Türk Kızılay aracına düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Kınık, bir personelin şehit olduğu saldırının sadece Kızılay'ı değil bütün insanlığı hedef aldığını söyledi."BM nezdinde harekete geçtik"


Saldırıyla ilgili uluslararası mekanizmaları harekete geçirmek için Cenevre, Brüksel ve BM nezdinde harekete geçtiklerini belirten Kınık, “Bu hukuk ihlalini peşinin adalet nezdinde de bırakılmaması izin çalışacağız” dedi.


Kızılay’ın bölgedeki yardımlarına ara vermeksizin devam edeceğinin altını çizen Kınık, “Biz bu bölgedeki son insan acısını dindirene kadar Kızılaycılık faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bölgelerimizdeki faaliyetlerimizi taraf gözetmeksin mazlumun kim olduğuna bakmaksızın sürdürmeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı."İnsani yardım görevlileri hedef değildir"


İnsani yardım kuruluşlarının hedef olmadığını dile getiren Kınık, şunları söyledi:


"İnsani yardım görevlileri hedef değildir, Kızılaycılar hedef değildir. Üzerinde amblem taşıyan insanı yardım görevlileri hedef değildir savaşlarda taraf değildir. Onlar yalnızca insanlığın tarafındadır ve korunması gerekir.” Bir şehit, 2 yaralı var


Saldırıda Kızılay'ın bir personelinin şehit olduğunu, 2 kişinin ise yaralandığını belirten Kınık, şöyle konuştu:


"Aracı kullanan arkadaşımız hafif yaralandı. Olayın sıcaklığıyla yarasının farkında olmamış, daha sonra hastaneye gelirken doktor arkadaşlar yaralı olduğunu anladı. O da şu an tedavi altına altında. Diğer arkadaşımız ise arkadan açılan ateş sonucu yani ateşli silah yaralanmasına maruz kaldı ve yaralandı. Durumu hafif ve şu an tedavileri devam ediyor. Çok şükür iki arkadaşımızın hayati tehlikeleri yok. Şehidimiz var ve çok üzgünüz."Yaralıları ziyaret etti


Kınık ve beraberindekiler, saldırıda yaralanan ve Kilis Devlet Hastanesinde tedavileri devam eden Mehmet Aktepe ve Cuma Kor Muhammed'i ziyaret etti.


Doktorlardan tedavi sürecine ilişkin bilgi alan Kınık, yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulundu.Suriye'de Kızılay ekibine saldırı


Çobanbey- El Bab arasında seyir halindeki üzerinde ve tavanında belirgin bir şekilde Kızılay amblemi bulunan Türk Kızılay aracına, saat 09.15 sıralarında plakasız iki araç içerisinden yüzleri maskeli ve kamuflaj kıyafetli kişilerce çapraz ateş açıldı.


Düzenlenen saldırıda Kızılay'ın El Bab Sevgi Mağazası'nda çalışan Kızılay personeli Mehmet Arif Kıdıman (40) şehit oldu. Araçta bulunan bir Kızılay görevlisinin yaralandığı saldırıdan, bir görevli ise yara almadan kurtuldu.

DİĞER HABERLER