Malum medya kamuoyundan bu haberleri gizliyor: Çin, ABD, AB'de işsizlikte patlama var!

Dünyada işsizlik tırmanışta. Salgının tetiklediği ekonomik kriz, gelişmiş ülkelerde de işsizliği hızla artırdı. Dünyanın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’nden İngiltere’ye kadar birçok ülke, işsizlik sorunuyla mücadele ediyor.

Dünya çifte krizle karşı karşıya. Koronavirüs salgını ekonomik krizi tetikledi. En ağır sonuçlardan biri giderek artan işsizlik... ABD, İngiltere, Avrupa Birliği ülkelerinde adeta işsizlik patlaması yaşanıyor. 


Salgının başladığı ve en büyük ekonomik zararı yaşayan Çin'de ise durum daha vahim! Ama Türkiye'deki İSrail medya ve akademiyası bu bilgileri kamuoyumuzdan kasıtlı olarak saklıyor.ABD


Dünyanın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri'nde geçen hafta yaklaşık bir milyon 200 bin kişi daha işsizlik yardımı için başvurdu. Başvurular bir önceki haftaya kıyasla bir miktar azalsa da, veriler hala yüksek. Ülkede işsizlik yardımı başvuruları 20 haftadır bir milyonun üzerinde. Temmuz ayı işsizlik oranı yüzde 10,2 olarak açıklandı. İngiltere


İngiltere’de ise merkez bankası uyardı. Tahminler, yıl sonunda ülkede işsizliğin neredeyse ikiye katlanacağını ortaya koyuyor. İngiltere’de yaklaşık bir milyon 350 bin olan işsiz sayısının iki buçuk milyona yükselebileceği belirtiliyor. Bu, İngiltere’de son yedi yıldaki en yüksek rakam.Avrupa


Avrupa ülkelerinden İspanya da işsizlikle mücadele ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde ülkede işsizlik oranı yüzde 15,3’e yükseldi. İlk çeyrekte işsizlik oranı an yüzde 14,4’tü.


19 Avrupa Birliği üyesinin bulunduğu Avro bölgesinde işsizlik oranı haziran ayında yüzde 7,8’e yükseldi. Avrupa Birliği’nde ise haziran ayı işsizlik oranı yüzde 7,1. 


27 üyeli Avrupa Birliği’nde işsizlerin sayısı Haziran’da 15 milyonu geçti.ÇİN


Çin pandemide en büyük ekonomik zararı gördü. Ekonomisi ilk çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 6,8 daraldı. Yine aynı ayda 70 Milyon kişi işsiz kaldı. 


Diğer aylar hakkında ise Çin'den bilgi dışarı çıkmadı. Çünkü zarar çok daha büyük oranlara ulaştı. Ve despot yönetim şekli ne salgının ne de ekonomini durumu hakkında sağlıklı veriler paylaşmadı.

DİĞER HABERLER