Lübnan'da şiddetli patlama! Emniyet'ten ilk açıklama geldi...

Son dakika haberi: Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki limanda çok büyük bir patlama meydana geldi. Beyrut Büyükelçisi Çakıl, patlama sonrası yaptığı ilk açıklamada, bütün büyükelçilik çalışanlarının durumunun iyi olduğunu belirtti. Reuters, ilk belirlemelere göre patlamada en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Öte yandan patlamanın etkisiyle 3 katlı bir bina yıkıldı, enkaz altında kalanlar var.

Lübnan'daki Beyrut Limanı yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi. Lübnan Emniyet Genel Müdürü, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi.REUTERS: EN AZ 10 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ


Reuters'ın geçtiği son dakika bilgisine göre, patlamada en az 10 kişi hayatını kaybetti.
BİNA YIKILDI, ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR


Patlamanın etkisiyle 3 katlı bir bina yıkıldı. Enkaz altında kalanları kurtarmak için çalışma başlatıldı.


Patlamanın etkisiyle çevrede birçok ev ve iş yeri ile araçlar hasar gördü. Patlamanın şiddetinin birkaç kilometre çapta bölgeyi etkilediği ifade ediliyor.


Hükümet binası ile Muhammed el-Emin Camii de zarar gören yapılar arasında. VALİ GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI, HİROŞİMA'YA BENZETTİ


Gözyaşlarına hakim olamayan Beyrut Valisi Mervan Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki'ye benzetti.ESKİ BAŞBAKAN HARİRİ'NİN EVİNİN YAKINLARINDA


Patlamanın yaşandığı Beyrut Limanı, eski Başbakan Saad El-Hariri'nin evine yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta. DEPODA YANGIN ÇIKTI


Öte yandan Lübnan resmi ajansı LNA, Beyrut Limanı'nda patlayıcıların bulunduğu bir depoda yangın çıktığını duyurdu. 


Çevrede şiddetli patlama sesleri duyulduğu kaydedildi. 


Patlama sonrası bölgeden gelen ilk görüntüler:BÜYÜKELÇİ ÇAKIL'DAN AÇIKLAMA


Gelen son dakika haberine göre; Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, Beyrut'taki şiddetli patlamayla ilgili son dakika açıklamalar yaptı. Çakıl, "Patlamayı olduğu gibi hissettik, çok büyük bir patlamaydı" diye konuştu.


Patlamanın yaşandığı bölgeye 1,5 kilometre uzaklıkta olduğunu belirten Çakıl, "Bulunduğumuz binanın bazı camları kırıldı" dedi. 


Büyükelçiliğin bütün çalışanlarının sağlık durumunun iyi olduğunu ifade eden Çakıl, "Hepsiyle iletişime geçtim, çok şükür iyiler" ifadelerini kullandı. "TÜRKİYE YARDIMA HAZIR"


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, patlamayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı: 


"Beyrut’ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, Lübnan halkına başsağlığı diliyoruz. Enkaz altında kalanların olduğu haber veriliyor. Umarız ölü ve yaralı sayısı artmaz. Türkiye her tür yardım için hazırdır.""KARDEŞ LÜBNAN HALKININ YANINDAYIZ"


AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Kardeş Lübnan halkının ve Beyrutluların yanındayız." ifadesini kullandı.


Çelik, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamaya ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:


"Kardeş Lübnan halkının ve Beyrutluların yanındayız. Beyrut'ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileriz. Enkaz altında kalanların sağ salim kurtulmasını diliyoruz. Lübnan'ın kardeşi Türkiye bu zor günde kardeşlerinin yanındadır."

DİĞER HABERLER