Bakan Koca en çok vaka bulunan illeri açıkladı

Bakan Koca en çok vaka bulunan illeri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası corona virüsü ile ilgili son dakika bilgilerini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası corona virüsü ile ilgili son dakika bilgilerini açıkladı. Bakan Koca, toplam vaka sayısının 15 bin 679'a, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 277'ye yükseldiğini açıkladı.


Bakan Koca'nın konuşmasından öne çıkanlar :

Dünya koronavirüse karşı şu anda ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Biz de hastalığın ülkemize girmesini bu yolla önledik. Mücadele temelde yayılmayı önleme mücadelesidir. Tehdit herkes için ortak. Tehdide karşı davranış ortak olmalıdır.


Virüsün bütün gücünün ne olduğunu size söyleyeyim. Virüsün bütün gücü yayılma fırsatıdır. Bu savaşta virüse bu gücü tanımayalım.


Son 24 saatte test sayısı 14 bin 396, vaka sayısı 2 bin 148, vefat sayısı 63, tedavisi tamamlanarak taburcu edilen kişi sayısı ise 333 oldu.


Stratejimiz sabit hayat olmalıdır, yuvamız gücümüz olmalıdır. Şehirlerde hareketlilik ne kadar azalırsa o kadar hızlı galip geliriz. Bu bir halk sağlığı savaşıdır. Hedefimiz bu savaştan en az can kaybıyla çıkmak, virüsü mümkün olduğu kadar erken kontrol altına almaktır.


Bütün illerimizde artık bu virüsün olduğunu biliyoruz. Daha çok vakanın İstanbul... İstanbul'daki vaka sayısı 8852. Yüzde 60'lara yakın. Onu İzmir izliyor, onu Ankara izliyor. Toplam 39 ilimizde can kaybımız var.


En çok görülen ilk 10 il ise şöyle :

İstanbul

İzmir

Ankara

Konya 

Kocaeli

Isparta

Sakarya

Adana

Bursa

Samsun

DİĞER HABERLER