Kılıçdaroğlu 20 soru sordu bir tek o soruyu sormadı!

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu "FETÖ'nün siyasi ayağını açıklayacağım" diyerek 20 soru sordu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. FETÖ ve 15 Temmuz Darbe girişimi hakkında 20 soru soran Kılıçdaroğlu tarihi bir gün olduğu vurgusunu yaptı.


Kılıçdaroğlu grup konuşmasında çok soru sordu ama birini soramadı. O da şu: 15 Temmuz'da CB Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın kamuoyu önünde açıkça eleştirdikleri Hakan Fidan hala görevde! Kim kolluyor?


İşte CHP Liderinin sorduğu sorular...


"1. Terör örgütü FETÖ devletin tüm kılcal damarlarına sızar?


Buraya terör örgütünün elemanlarını yerleştirenlere FETÖ'nün siyasi ayağı diyoruz.2. Bunu neden söylüyorum?


Bu yetkiyi belli kişi ve kurumlar kullanabilir. Atama yetkisi herkeste değildir. Devletin kılcal damarlarına FETÖ'nün elemanlarını yerleştiren kişiye FETÖ'nün siyasi ayağı denir.3. Bu yetkileri parlamentoda muhalefet ait partiler yerleştirebilir mi?


Hayır, yerleştiremez. Yetkisi yok. Ancak eleştirirler, yanlış diye. FETÖ'nün elemanlarını yerleştiriyorsunuz, yapmayın diyoruz.4. İktidardaki parti madem atamalar konusunda tek yetkili, terör örgütü üyelerini devletin kılcal damarlarına yerleştirirken, 'Bunların dürüst olduğunu sanıyordum. Benim bilgim yoktu' diyebilir mi?


Sağlıklı işleyen bir devlette, liyakatın esas olduğu devlette, terör örgütü üyesini istihbarat örgütleri izlerler. Hiçbir yönetici de benim haberim yoktu diyemez. Neden izlerler? Devlet bakidir. Siyasi iktidar ise genel bir şeydir.5. FETÖ'nün adımları izleniyor muydu?


Evet, izleniyordu. Benim bildiğim son rapor, 3 Nisan 1991 tarihli MİT raporu. CIA ile ilişkilerini o raporda yazmışlar.6. Sadece 1991 yılında mı MİT rapor düzenlendi?


Hayır, düzenli izlemiştir. MİT Müsteşarının açıklaması var. Devletin pek çok kademesinde yer almışlar diyor.7. FETÖ ile istihbaratı sadece MİT mi topluyordu?


Emniyet, jandarma istihbarat da FETÖ ile bilgileri düzenli topluyordu.8. MGK, FETÖ ile mücadele edilmeli diye bir karar aldı mı?


Milli Güvenlik Kurulu'nda bu olay konuşuldu mu, evet. 25 Ağustos 2004 tarihinde. 481 sayılı karar. MHG kararıdır. Kararı okuyorum; 'FETÖ konusu gündeme gelmiş, yur tiçi ve yurt dışı faaliyetlerine yönelik bir eylem planı hazırlanması uygun görülmüş ve tavsiye kararının hükümete bildirilmesine karar verilmiştir.'9. MGK kararına karşı hükümet ne yapmıştır?


Dönemin hükümetin başında Erdoğan vardır. MHK kararı geldi, imzayı da basmış. Ne yaptı.


Dönemin Başbakanlık Müsteşarı: Tavsiye kararı Başbakanlık'a bildirildikten sonra konuyu Erdoğan'a açtım. Gelen yazıyı dosyasına kaldırmaya karar verdik. Bu karar metni Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmadı. Hakkında hiçbir işlem yapılmadı. MHK toplantısına katılanların dışında kimsenin haberi olmadı.10. MGK'nın bu kararına rağmen, FETÖ devletin kılcal damarlarına sızmaya devam etti mi?


Evet bu güzelim ülkeye ihanet etmeye devam ettiler. Devletin en hassas kurumlarına FETÖ'nün elemanlarını bir bir yerleştirmeye devam ettiler. İçişleri, Maliyet, orduya, ÖSYM'ye bütün bunların tamamı aşama aşama gerçekleşti.11. FETÖ'nün yürütme organı yetkileri aşan olaylarını nasıl gerçekleştirdi?


TBMM, FETÖ'nün taleplerini yerine getirmek için araç olarak kullanıldı. Yasa ile kitleler halinde atamaların yolu açıldı. 6110 sayılı kanun, Yargıtay ve Danıştay'a hakim tayin edildi. Yargıtay'a 160 hakim atandı. Ben '160 militan atadınız' diye isyan etmiştim.12. Toplu FETÖ'cü yerleştirme sadece Danıştay ve Yargıtay'da mı oldu?


Hayır orduda da oldu. 17/25 Aralık'tan sonra da oldu.13. Kimdir bu siyasi otorite?


Bu siyasi otorite, FETÖ'nün siyasi ayağıdır. Milletvekilleri ve AK Partili kardeşlerim için bir şey söylemek istemiyorum ama devleti FETÖ'ye teslim eden kişinin adını Recep Tayyip Erdoğan'dır.14. FETÖ ne zaman kendini devletin tek fiili hakimi olarak görmeye başladı?


Yine bir iddianameden: 'Örgüt, 2007 yılından sonra örgütlenmesini tamamlamış, güç dengesini lehine çevirmiş. Operasyon hünerlerini ortaya koymuştur. Ergenekon, Balyoz gibi... Anayasa değişikliği örgütü devlet içinde çok ileriye taşınmıştır. Daha sonrasında örgüt kendisini devletin tek hakimi olarak görmeye başlamıştır.'15. 17/25 Aralık'ta büyük rüşvet olaylarını öğrendik. O dosyayı bu milletin vicdanı kapatmış değildir. Alınan paraların, hortumun tamamı doğrudur. Bunu söyledim diye dava açtı. Erdoğan'ın FETÖ ile ilişkisi nasıl?


Erdoğan barışma girişiminde bulunuyor. Fehmi Koru'yu görevlendiriyor. Koru, 'Başbakan Erdoğan, hemen gidin' diyor. O hala başıma bela açar diye, Fehmi Koru'yu gönderiyor.16. 17/25'ten sonra MGK'ya tekrar istihbarat örgütleri rapor verdi mi?


MGK toplantısında FETÖ ile devletin istihbarat raporları veriliyor.17. Kozmik Oda'yı FETÖ'ye kim açtı?


Devletin bütün sırrı orada. Bir kişinin talimatıyla açıldı. Bu vatan hainliği değil midir?18. İlker Başbuğ, FETÖ'nün siyasi ayağını açıkladı mı?


25-26 Haziran gecesi Meclis'te bir madde görüşülüyor. Özel yetkili mahkemelerin tamamı FETÖ'nün elinde. İlker Başbuğ diyor ki; Bu konu araştırılırsa FETÖ'nün siyasi ayağı ortaya çıkar diyor. Hayır, bu FETÖ'nün ayak takımıdır.19. FETÖ'cüleri devlete yerleştiren siyasi iradenin başka kriteri var mıydı?


Devlete yerleşmek için tek şart vardı, FETÖ'cü olmak. Savcı iddianamesinde 'Sırf FETÖ'den olmanın kamuda atama ve yükselmenin olduğu dönemde yaşanmıştır' diyor. Sayın Haberal'ı mahkum etmişlerdi, haksız yere.20. FETÖ ile gerçekten mücadele ediliyor mu? Devletten temizlendi mi?


Vicdanı olan herkes biliyor ki, FETÖ ile mücadele yapılmış değil. Parası olan, kayınpederi olan dışarıda. Gücü olan, siyasi arkası olanların kılına dokunulmadı. FETÖ'cü olarak bilinen ByLock'çu 215 bin kişi vardı. Bu liste niçin açıklanmıyor? Hiçbir ayıklama yapmadan açıklayın. Bunu açıklamıyorsan, FETÖ'ye destek vermeye devam ediyorsun demektir."
DİĞER HABERLER