Pantagon: Ne yaptıysak Türkiye'ye boyun eğdiremedik...

Pentagon'un Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord yaptığı basın toplantısında Türkiye'nin baskılara boyun eğmediğini ve S400'lerden vazgeçmediğini belirtti.

Her yeni gelişme, her yaşanan olay tek bir gerçekliği gözlere sokarcasına gösteriyor: Burası artık Erbakan'ın Yeniden Büyük Türkiye'si...


İşte bu bağlamda bir gelişme Türkiye ile ABD arasında yaşanan S400 krizi ile ilgili yaşandı. Üst düzey Pentagon yetkilisi yaptığı açıklamasında "ne yaptıysak Türkiye'ye boyun eğdiremedik" dedi.


Türkiye ile ABD arasında büyük bir krize neden olan Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemleri hakkında ABD'den yeni bir itiraf geldi. Pentagon üst düzey yetkilisi Ellen Lord, Ankara'nın ABD'nin baskısına boyun eğmediğini ve aldığı Rus S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmeyi reddettiğini belirtti. 


Pentagon'un Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord, düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile ABD arasında yaşanan S400 krizi ile ilgili yeni detaylar paylaştı:


"Henüz aynı konumdayız, F-35 ve S-400'lerin uyumsuz olduğunu net bir şekilde söyledik. Maalesef Türkiye, S-400'le ilgili herhangi adımlar atma kararını almadı, bu yüzden biz Türkiye'deki çalışmalarımıza (Türkiye'deki F-35 parça üretimini ABD'ye taşıma çalışmaları) devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.


Gelecek Mart ayına kadar parçaların büyük kısmını ABD'ye taşımayı planladıklarını belirten Lord, ayrıca Türkiye'nin daha önce satın aldığı 4 adet F-35'in geleceğini Ankara ile görüşmediklerini açıkladı.DİĞER HABERLER