Geleceğin teknolojisi Tufan'dan yeni rekor

ASELSAN tarafından geliştirilen Elektromanyetik Top Sistemi Tufan ile yapılan atışta namlu çıkış enerjisi rekoru kırıldı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, dünyada sayılı ülkelerin çalıştığı elektromanyetik fırlatma sistemine dair testlerin sürdüğünü belirtti.


Demir, bu kapsamda, ASELSAN'da kurulan Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Geliştirme Laboratuvarı açılışında, Elektromanyetik Top Sistemi Tufan ile yapılan atışta namlu çıkış enerjisi rekoru kırıldığını ifade etti.


Elektromanyetik dalga ile ses hızının 6 katına ulaşabiliyor


Tufan konvansiyonel silahların aksine ateşleme için barut kullanmıyor. Ses hızının 6 kat fazlasına ulaşabilen Tufan, klasik toplar ve fırlatma sistemlerindeki gibi patlama ile değil, elektromanyetik dalganın itme gücüyle fırlatma yapabiliyor.

Klasik toplarda ve fırlatma sistemlerinde mühimmat ister güdümlü ister güdümsüz olsun bir patlamayla ateşleniyor. Elektromanyetik fırlatmada ise mühimmat bir koruyucu kılıfla namlunun içine konuluyor ve namlu çevresinde oluşturulan elektromanyetik dalganın itme gücüyle fırlatılıyor.


Top atış maliyetiyle füze menziline ulaşılıyor


Tufan'dan ateşlenen mühimmatın menzili 300 kilometreyi buluyor. Böylece top atış maliyetiyle füze menziline ulaşılıyor. Mühimmatın namludan çıkış hızı saniyede 2 bin 500 metre. Bu, barut kullanan konvansiyonel bir silahtan yaklaşık 3 kat daha hızlı.


İslam’ın füzesi yapıldığında günümüzde kullanılan füzelerin hızı onun yanında kağnı mesabesine düşecek!
-ERBAKANİLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Küresel Siyonist Düzen Türkiye dostlarına yaptırım uygulayarak Yeni Bir Dünya kurulmasını engellemeye çalışıyor

DİĞER HABERLER