ABD yönetiminde çatlak var!

ABD yönetiminde çatlak var!

Sputnik’e konuşan Esenyurt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sait Yılmaz El-Aziz'in yıllarca yazdığı gerçekleri yeni dile getiriyor.

Esenyurt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sait Yılmaz, Sputnik'e yaptığı açıklamada çok önemli tespitler paylaştı. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil'in yıllardır dile getirdiği; ABD yönetimi içindeki çatlaktan, bir tek ABD olmadığına, Suriye'deki petrol bahanesinin uydurma olduğuna kadar pek çok tespiti Prof. Dr. Yılmaz tarafından dile getirildi.


ABD’li Senatörler Christopher Van Hollen ve Lindsey Graham, Amerika ile Türkiye arasında 17 Ekimde imzalanan ateşkes mutabakatının Ankara tarafından ihlalini engellemek amacıyla, Donald Trump’ın Türk ekonomisini mahvedeceği tehditlerine atıf yaparak Türkiye’ye karşı sert ekonomik yaptırımları öngören acil önlemlerin alınmasını istedi.


- 17 Ekim mutabakatı neden gereği gibi uygulanamıyor?

- Bu mutabakatı gerçekten kim ihlal ediyor?


Bu konuda Sputnik’e konuşan Esenyurt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sait Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu.AMERİKA'DA YÖNETİMDE ÇATLAKLAR VAR!


17 Ekim mutabakatını bozan aslında Türkiye değil, tamamen Amerika’dır. Bunun da sebebi kanaatimce, Amerika’daki yönetimin içindeki çatlaklardır. Daha doğrusu, Donald Trump yönetimi işe başladığı günden beri onu istemeyen ve onun bütün politikalarına karşı çıkan bir grup var. Bu grup, Amerika’nın içinde şahin dediğimiz savaş isteyen bir grup. Bu grup zaten en baştan beri Suriye’den çıkmak istemiyordu. Trump bugüne kadar üç kez Suriye’den çıkma kararı aldı. Her seferinde bu grup devreye girip kararı uygulanamaz hale getirdi.


Donald Trump yönetimi işe başladığı günden beri onu istemeyen ve onun bütün politikalarına karşı çıkan bir grup var.


Esenyurt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sait Yılmaz


SURİYE PETROLÜNÜN ÇIKTI DEĞERİ YOK!

Amerika’da şimdi bir seçim dönemi olduğu için Trump da lobilere göre davranmak istiyor. Aynı anda hem Suriye’den çıkma kararı alıyor hem karşı tarafın baskısı altında petrol bahanesiyle Amerikan askerlerinin orada kalacağını söylüyor. Ancak biliyorsunuz Suriye’deki petrolün çıktı değeri yok. Suriye’nin kendisi zaten Irak’tan petrol alıyor. Oradaki petrol değerli olsaydı bugüne kadar oraya zaten büyük şirketler çoktan giderdi.


Suriye’deki petrolün çıktı değeri yok. Suriye’nin kendisi zaten Irak’tan petrol alıyor. Oradaki petrol değerli olsaydı bugüne kadar oraya zaten büyük şirketler çoktan giderdi


ORTADA BİRKAÇ AMERİKA VAR!


Dolayısıyla Amerika’da şu anda bir çokbaşlılık var. Ve bu çokbaşlılık içinde Amerikan politikası uygulanamaz hale geliyor. Yani, bir Amerika ile görüşmüyorsunuz, ortada birkaç Amerika var. Bunun sonucu olarak mutabakat da bizzat Amerikalılar tarafından uygulanmıyor. Amerikan askerleri çekileceğiz dedi. Çekilmediler. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi teröristler de o bölgeden çıkmadı. Türkiye buna rağmen hala sabrediyor. Amerika’daki lobilerin amacı, hem Türkiye’yi hem de Türkiye üzerinden Rusya’yı etkilemek, Suriye’deki barışı engellemek ve bu barışın uygulanamaz hale getirmek. Böylece şahince bir tutum içinde olan lobiler, Amerikan askerlerinin Suriye’deki kalıcılığını sağlayarak kendi savaş politikalarını devam ettirmeye çalışıyor.


Trump bugüne kadar üç kez Suriye’den çıkma kararı aldı. Her seferinde bu grup devreye girip kararı uygulanamaz hale getirdi.

DİĞER HABERLER