Mısır: Türkiye ile ilişkileri yeniden tesis etmeye istekliyiz

Mısır: Türkiye ile ilişkileri yeniden tesis etmeye istekliyiz

Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü, Bloomberg'e verdiği mülakatta, Ankara-Kahire hattında sürdürülen temaslara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Daha yakın zamana kadar Türkiye'deki İsrail illüzyoncu medya ve akademiyasının en büyük isteklerinden biri Mısır ile masaya oturulmasıydı.


Israrla bu diyalogun kurulmasını isteyen illüzyoncu medya ve akademiya Türkiye'nin son günlerde Mısır'la görüşmeler başlatması karşısında ise heyecansız duruyor.


Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil sebebini şöyle açıklıyor:


Neden Mısır'la ilişkilerimizi düzeltmiyoruz diye yırtınan illüzyoncu medya ve akademiya görüşmelerin başlamasından neden hiç heyecan duymuyor? Zira görüşmelerde İsrail yok. Dert Mısır değil İsrail'di.
- GEÇKİL -


Mısır özellikle Libya ve Doğu Akdeniz konusunda İsrail güdümünde Türkiye aleyhine adımlar attığı süreçte Mısır'la ilişkilerin düzeltilmesini isteyenlerin esas amacı İsrail ile diyalog kurulmasıydı.


Ancak o süreçte dik duran hiç bir adım atmayan Türkiye, Mısır'ın İsrail'in acizliğini görüp dirsek çevirmesi sonrası güçlü ilişkiler kurmaya başladı. Mısır'la karşılıklı atılan adımlar dünya kamuoyunun da dikkatini çekiyor. 


ABD'nin Bloomberg kanalına konuşan ve Ankara ile yürütülen müzakereleri değerlendiren Mısırlı bakan Şükrü, "Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyoruz" mesajı verdi.


Türkiye ile Mısır arasında ilk turu Kahire'de yapılan istikşafi istişarelerin ikinci turu, Ankara'da gerçekleştirildi.


İki ülke ilişkilerinin masaya yatırıldığı görüşmelerde; Libya, Suriye, Irak, Filistin ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler de gündeme geldi.KAHİRE'DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI


Dışişleri Bakanlığı, "Taraflar, ele alınan konularda ilerleme sağlanmasına ve ilişkilerin normalleştirilmesini teminen ilave adımlar atılmasına ilişkin arzularını teyit etmiş, istişarelerin sürdürülmesinde mutabık kalmışlardır." açıklamasını yaptı.


Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü, Bloomberg'e verdiği mülakatta, Ankara-Kahire hattında sürdürülen temaslara ilişkin değerlendirmelerde bulundu."DEĞERLENDİRMELERİMİZ SÜRÜYOR"


Şükrü, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin yeniden normale döndürülmesi noktasında "gayretli" olduklarını söyledi.


"İkinci tur görüşmelerinin sonucunu değerlendirmeyi sürdürüyoruz." diyen Şükrü, şu şekilde konuştu:"İLİŞKİLERİ YENİDEN TESİS ETMEYE İSTEKLİYİZ"


"İki ülke arasındaki normal ilişkilerin yeniden tesis edilmesi için çözüm ve gerekli bir formül bulmaya istekliyiz. Öncelikle ikili ilişkiler bağlamında Türkiye'nin belirli tedbirleri bir şekilde ele alması gerekiyor. Sorunların çözülmesinden memnun olduğumuzda, bu daha fazla ilerlemenin kapısını aralayacaktır."

DİĞER HABERLER