İşte Kanal İstanbul üzerinde yapılacak ilk köprü...

İşte Kanal İstanbul üzerinde yapılacak ilk köprü...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kanal İstanbul üzerinde yapılacak ilk köprüyle ilgili detayları paylaştı. Haziranın son haftasında temeli atılacak köprünün uzunluğu 1618 metre olacak. Diamond (mücevher) geometrisi ile tasarlanan kuleler 196 metre yüksekliğe çıkacak. 6 köprüden ilki olan köprü, Sazlıdere geçişini sağlayacak.

Türkiye'deki İsrail'in engellemek için her yolu denediği Kanal İstanbul Projesi adım adım hayata geçiyor. Projenin ilk köprüsünün yapımına haziran ayı sonunda başlanacak. İşte o köprüden detaylar...


Türkiye'deki İsrail şimdi de atlarını itlerini nallamış Kanal İstanbul Projesini itibarsızlaştarmak için atakta. Her yatırıma, kalkınma hamlesine aynı şarlatanlıkla karşı çıkan sicili bozuklar mesaide.
- GEÇKİL -


Türkiye’yi ticari bir lojistik üs haline getirme hedefinin önemli bir unsuru olan Kanal İstanbul’un Haziran’da temeli atılması beklenen ilk köprüsünün detayları belli oldu. Köprü İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz’den Marmara Denizi’ne uzanacak şekilde tasarlanan su yolu projesi Kanal İstanbul güzergahında yapılacak.2X4 ŞERİTLİ YOL


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bilgilerine göre, projenin temelinin “gergin eğik askılı” olarak Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi Başakşehir-Bahçeşehir-Nakkaş Kesimi (bağlantı yolları dahil) işi kapsamında, Sazlıdere geçişini sağlayacak şekilde inşa edilecek. Toplam uzunluğu 1618 metre olacak köprü, trafiğe 2x4 şeritli olarak hizmet edecek. Platform genişliği 46 metre olacak köprünün “Diamond” (mücevher) geometrisi ile tasarlanan kuleleri, 196 metre yüksekliğe çıkacakTEKNİK DETAYLAR BELLİ OLDU


Ana açıklığı 440 metre uzunluğundaki köprünün, sağ ve solda yer alan 210 metrelik yan açıklıklarıyla birlikte uzunluğu 860 metreye ulaşırken, yaklaşım viyadükleri ile toplam uzunluğu 1618 metre olacak. Eğik askı halat miktarı 136 ve ankraj miktarı 272 adet olarak hesaplandı.


Kuleler, plan boyutları ve cidar kalınlıkları değişken kutu kesitli iki adet betonarme ayakla teşkil edilecek. Bu ayaklar, tabliye seviyesinde ve tepede enine kirişler vasıtasıyla birbirlerine bağlanacak.


Doğru sonuç veren bir denklem: Kanal İstanbul karşısında yer alanlar -bilsin ya da bilmesin- Türkiye'deki İsrail güdümlüdür. Yanında yer alanlar Yeniden Büyük Türkiye destekçisidir.
- GEÇKİL -TÜRKİYE’NİN STRATEJİK HAMLESİ


Köprünün temelinin, haziranın son haftasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılacağı törenle atılması bekleniyor Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 27 Nisan 2011’de açıkladığı ve kamuoyunda “çılgın proje” olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi kapsamında 6 köprü inşa edilecek. Projenin yaklaşık maliyeti 15 milyar dolar olarak hesaplanırken, proje kapsamında yapılacak 6 köprünün maliyeti ise 1,4 milyar dolar olacak. Çevresine iki şehrin inşa edileceği kanalın yapımı sırasında 500 bin kişiye istihdam sağlanacak. Yaklaşık 200’e yakın bilim insanıyla hazırlanan ve en az 5 yıl sürmesi beklenen projede, yeşil alanlar zarar görmeyecek.

DİĞER HABERLER