Savunma Sanayi Başkanı Demir Elazığ temaslarını Arif Çakmak'a değerlendirdi...

Savunma Sanayi Başkanı Demir Elazığ temaslarını Arif Çakmak'a değerlendirdi...

Kanal23 Genel Yayın Yönetmeni Arif Çakmak’ın sunduğu Ayrıntı programının konuğu olan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Aksungur İHA’nın yakın zamanda Elazığ’da da görev yapacağını duyurdu.

Ülkemizin yerli ve milli savunma sanayisi için stratejik kurumlardan biri olan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı hemşehrimiz Prof. Dr. İsmail Demir, dün ilimizdeydi geldi.


Gün içerisinde yoğun programı kapsamında incelemelerde ve ziyaretlerde bulunan Demir, ilimizde yaptığı temasları Kanal23 ekranlarında Genel Yayın Yönetmeni Arif Çakmak'a değerlendirdi.


İşte programdan detaylar...


ELAZIĞ’A DAHA ÖNCE ZİYARETLERİMİZ OLDU


Savunma Sanayisinin yayılması önemli bu bakımdan da biz çeşitli illerine ziyaretler yapıyoruz. Daha iki gün önce de Eskişehir’deydim. Benim geçmişimde Elazığ çok önemli ama Eskişehir’de ilkokul ortaokul ve liseyi bitirdiğim için önemli. Uçak mühendisliğini seçmek açısından da oradaki uçakların payını inkar edemeyiz. Elazığ’a daha önce ziyaretlerimizde oldu. Ben Türk Hava Yolları Teknik Genel Müdürü iken de geldik. Burada bir şeyler olsun diye çok içten uğraştık. Üniversitemizde bir sivil havacılık yapılanması olsun istedik belirli adımları attık. Biraz beni üzen demeyeyim ama beceremedik diyeceğimiz şey çok somut bir şey başlatamadık. Bu sefer somut bir şeyler başlatmak üzere adım atmak istiyoruz. Adını koymak istiyoruz. 


ÇALIŞMALARIN ADINI KOYMAK İSTİYORUZ


SİHA üstlerine gittik oralara baktık geniş ölçüde SİHA’larımız Türkiye’nin dört bir yanına yayıldı. Acaba Elazığ’dan başlayarak girişimcilerimiz bu konuda üretici firmalarla görüşüp çok güçlü bir bakım onarım alt yapısı kurup onlardan eğitimler parçalar alıp Türkiye çapında hatta Türkiye dışına da bu hizmeti verip daha iyi bir hizmet kolu kurmazlar mı diye düşünüyoruz. Savunma Sanayii'nde şirketlerimizin genel müdürlerini getirdik. Arkadaşlarımızla burada görüşmeler yaptılar. OSB’yi gezdik. Girişimcilerimizle daha yakından temas ettik. Roket çalışmalarımızı gördük. Gençlerimize cesaret vermek gerekiyor onları tebrik ettik onlarla gurur duyuyoruz. İnşallah çok daha iyilerini yapacaklar. Üniversitemizin yapacak çok şeyi var. TEKNOPARK’ımız  İstanbul TEKNOPARK’ta rolü var. Onların Elazığ’la çok yakından ilişkileri başladı. İstanbul TEKNOPARK’ta Fırat TEKNOPARK’a da yer verelim gibi faaliyetleri artırsınlar diye konuyu konuştuk. 


KARŞILIKLI BİLİNÇLİ OLMAK GEREKİYOR


Hem ben şahsen hem de diğer arkadaşlarımızın Elazığ ile temaslarını sık sık sağlamak gerekiyor. Belki biraz çekirdek teşkilatlar faaliyetler yapmak gerekiyor.  Üniversitemizde çok değerli hocalarımız var. Onların araştırmalarını doğrudan Savunma Sanayii’ne yönlendirmek. Bizim savunma sanayiimizin bilim adamları yetiştirme programlarımız var orada üniversitemizle iş birliği yaptırmak gibi bir dizi kavramı konuştuk. Ama tekraren konuşmaktan öte adımlar atmamız gerekiyor. Bunun bilincindeyiz. Karşılıklı bu bilinçte olmak gerekiyor. Sayın Valimiz, üniversite Rektörümüz, sağ olsunlar sayın ETSO Başkanımız bu konuda gayretlerini devam edeceklerimi belirttiler.“ELAZIĞLI OLMAK TÜRKİYE’DE BİR AYRICALIK”


Demir Elazığlı olmanın Türkiye’de bir ayrıcalık olduğunu ifade ederek; “Ben çok ciddi söylüyorum Elazığlıysanız sizin milli duruşunuzdan, bu ülkeyi sevme duygunuzdan hiç kimsenin zerre şüphesi olmuyor. Bu gerçekten tüm hemşehrilerimiz için gurur verici. Milli duygular Elazığ’da çok canlı, çeşitli görüş ayrılıkları olabilir ama iş Milli Hassasiyete gelince Elazığ orada dimdik durur yek vücut olarak. Hemşehrilerimiz bununla gurur duysunlar ama bunun gereği olarak da çok çalışmamız başarmamız ve gayret göstermemiz gerekir.” dedi.


Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir programda yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Aksungur İHA’nın yakın zamanda Elazığ’da da görev yapacağını da duyurdu.


Orman Genel Müdürlüğü tarafından yangınla mücadele kapsamında kullanılan insansız hava aracı (İHA) Aksungur Elazığ’da göreve başlayacak. Demir, Aksungur'un Elazığ'da görev alması ile ilgili; “Aksungur inşallah buraya da gelecek, onu planlıyoruz. En azından Aksungur’da kendisini alanda ispat etmesi ve tarihçe kazanması açısından talep olmasa dahi burada yapabiliriz.” dedi.


Kanal23

DİĞER HABERLER