Tarihi İHA-SİHA itirafı: Azerbaycan'ın esas başarısı Türkiye'nin desteğiydi...

Tarihi İHA-SİHA itirafı: Azerbaycan'ın esas başarısı Türkiye'nin desteğiydi...

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye'nin İHA pazarında öncü bir aktör haline geldiğini, hiçbir ülkenin bu teknolojiden Türkiye kadar faydalanmadığını yazdı.

Reuters'ta, Türkiye'nin İHA pazarında öncü bir aktör haline gelmesiyle ilgili bir makale yayınlandı.


Dün yayınladığımız makalede Peter Apps tarafından kaleme alınan makalede, hiçbir ülkenin İHA dinamiğini Türkiye kadar etkin kullanmadığı yazılmıştı.


Türkiye'nin, Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını Katar, Tunus ve Ukrayna gibi ülkelere satarak, İHA pazarında ana taşıyıcı haline geldiği de okuyucuya aktarılmış ABD ve İsrail'i bu pazarda tahtından ettiğini belirtmişti.


İşte o makalede Azerbaycan detayı da yer alıyor.


Türkiye'nin ürettiği insansız hava araçlarının Dağlık Karabağ krizinde Azerbaycan'a önemli destek sağladığının da altı çizilirken, konuyla ilgili, "Türk drone'ları Ermeni tanklarını etkisiz hale getirdi." ifadesi kullanıldı.


Makaledeki ilgili kısım şöyle:


"AZERBAYCAN'IN ASIL BAŞARISI, TÜRKİYE'NİN DESTEĞİYDİ"


"Geçen yıl Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmasında Türkiye'nin desteği, Azerbaycan'ın savaş alanındaki başarısının asıl noktasıydı. Türk İHA'ları, savaş alanında Ermeni tanklarını şiddetli bir etkiyle hedef aldı.


Türkiye'nin İHA'lardaki ihracat başarısını görmek herkesi memnun etmiyor. Kanada, nisan ayında, potansiyel İHA bileşenlerinin Türkiye'ye ihracatını engelledi. Batı da Ankara'nın Rus S-400 hava savunma sistemini satın alması nedeniyle yaptırım uygulamıştı."

DİĞER HABERLER