Böcekler yok olursa ne olur?

Böcekler yok olursa ne olur?

Böcekler pek çok kişi tarafından tiksindirici bulunsa da dünyamız için oldukça önemli etkileri vardır. Bazıları tarafından sevilmeyip, zararlı canlılar gibi görünüyor olsalar da Allah'ın yarattığı bu kusursuz sistemdeki önemleri çok büyük. Dilerseniz gelin, bu canlıların ekosistem üzerindeki önemini birlikte inceleyelim.

1/8

Cırcır böcekleri, toprağı sağlıklı kılar ve besleyici bir besindir: Bu türün ortadan kaybolmaması gerektiğini gösteren birkaç farklı sebep bulunuyor. Öncelikle bu tür; kuşlar, sürüngenler için önemli bir besin kaynağı. Öte yandan bu türler, mera ile arazilerin sağlık ve biyolojik çeşitliliğini dengeliyor.

2/8

Kınkanatlılar, doğanın geri dönüştürücüleridirler: Yaşamımız için olumlu etkileri var. Örneğin uğur böceği, yaprak bitleri ile beslenir ve mahsullere saldıran bu haşerelerin kontrolüne yardımcı olur. Coprophage ise en büyük gübre dönüşümcüsüdür. Eğer bu eylem olmasaydı birikim ve koku, ekosistem için dayanılmaz olurdu.

3/8

Sineksiz bir dünya, çikolatasız bir dünyadır: Eğer sinekler olmazsa hayvan leşlerinin tüketimi ve eliminasyonu sadece bakteri ve mantarlara bırakılır ve bu süreç çok daha uzun bir hâl alır. Ayrıca dışkının geri dönüşümü için sinekler, oldukça gerekli bir türdür ve bazı türleri de aktif dölleyicidir. Örneğin ‘Ceratopogonids’ adı verilen tür, kakao gibi tropik mahsullerin ve çikolatanın varlığına izin veren en önemli dölleyici türden biridir.

4/8

Karıncalar, tohumları dağıtır ve biyolojik çeşitliliği artırır: Bu böceklerin bulunmadığı bir dünya, insanlar için çok büyük problemler doğuracaktır. Çünkü karıncalar, hastalıkların yok edilmesinden tutun da toprağın havalanması gibi çok sayıda ekolojik işlevi yerine getiriyor. Çok farklı özelliklere sahip 14.000’den fazla karınca türü olduğu biliniyor ve bu türlerden bazıları, bitkilerden toprağa düşen tohumları dağıtma görevini üstleniyor. Diğerleriyse tozlaşmada büyük bir rol oynuyor. Ayrıca bu hayvanlar, karınca yiyen gibi pek çok hayvan ve hatta insan için önemli bir besin kaynağıdır.

5/8

Hamam böcekleri, azot döngüsünde önemli bir role sahip: Hamam böcekleri; küçük memeliler, kuşlar ve sürüngenler için bir besin kaynağıdır. Ayrıca ayrıştırıcı madde tüketir ve bıraktıkları dışkı, bitki büyümesi için temel bir element olan azotla doludur. Dolayısıyla bu böcekler olmadan hem hayvan hem de bitki ekosisteminde bir dengesizlik ortaya çıkar.

6/8

Arılar olmazsa çiçekler ve yiyecekler yok olur: Arılar, bal üretmenin yanı sıra hayvan dünyasının en önemli dölleyicisi ve tohum ve meyvelerin doğal süreçle oluşmasındaki en önemli temel taşı. Arıların yaptığı polen nakliyesi olmazsa dünyadaki tarım ürünleri %30 oranında azalır ve çiçekli bitkilerin %90’ı yok olur.

7/8

Örümcekler, bitkilerin en büyük koruyucusudur: Örümceğimsiler aslında birer böcek değillerdir ancak çevremiz üzerinde önemli bir rol oynadıkları için bu listede yer alıyor. Örümcekler, yaşamın var olduğu habitatlarda yaşar ve özellikle böceklerin ve diğer haşaratların avcıları olarak ekosistem için çok önemlidir. Eğer örümcekler olmasaydı, hastalık taşıyıcısı olan sinekler ve sivrisinekler ortalıkta kol gezerdi ve sürekli bir veba durumu olurdu.

8/8

Evrimciler imtihan dünyası için şart: Yaratıcının en ufak bir canlıyı bile sebepsiz yaratmadığı bu kusursuz sistemi araştırıp, keşfedip bunu tamamen tesadüflere bağlayan Celal Şengör gibi evrimciler de hayatın amacı açısından olmazsa olmazlar. Evrimi kabul ettirmek için arayıp buldukları her çeşit fosil, bulgu Yaratılışı ispat etmesine rağmen ısrarla evrimi savunup Yaratılışı reddeden bu tür; Allah’ın biz kullarını imtihan için yarattığı bu dünyada kıyamete kadar var olacak ve mücadele edilmesi şart olan özel tasarımlardır!