ABD ziyareti dış basında...

ABD ziyareti dış basında...

Son Erdoğan-Trump görüşmesinde ABD Siyonist kurulu düzeni ve İsrail lobisinin iyice burnu sürtündü. Süper güçlerin bileğini büken Türkiye'nin gücünün nereden kaynaklandığını bilmeyen dünya şaşkınları oynuyor! İşte dış basında ABD ziyareti...

1/12

Uluslararası haber ajansı Reuters da görüşme haberini, "Trump Erdoğan’ın Kürtlerle harika bir ilişkisi olduğunu düşünüyor" başlığıyla verdi.

2/12

The Independent gazetesi ise, Trump'ın görüşmeye "olağandışı ancak uzlaşmacı" bir tavırla senatörleri de çağırdığına dikkat çekti.

3/12

İngiliz The Times da aynı konuya dikkat çekti. Gazete "Trump 'arkadaşı' Erdoğan’a yönelik eleştirilerini bir kenara bıraktı" ifadesini kullandı. Haberde, "Konuğunu Beyaz Saray’da ağırladı. Erdoğan’ın büyük hayranı olduğunu söyledi" denildi.

4/12

İngiliz The Guardian gazetesi de, "Trump kendisini Erdoğan’ın büyük hayranı ilan etti, Suriye operasyonunu hiç eleştirmedi" yorumunu yaptı.

5/12

Amerikan New York Times gazetesi, Trump'ın Erdoğan için söylediği "Onun büyük hayranıyım" başlığını kullandı. Gazete, "Trump Erdoğan'ı sıcak karşıladı" manşetini attı. Gazetenin Beyaz Saray muhabiri Michael Crowley'e göre, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı, bölge eksenli Amerikan siyasetini rotasından çıkardı. Ancak Trump, görüşmede bu konuda hissedilebilir bir tavır ortaya koymadı.

6/12

Amerikan Washington Post gazetesi, görüşmeye ilişkin haberinde Fethullah Gülen'in iadesiyle S-400 krizini öne çıkardı. Haberde Trump'ın, "Yetkililerimiz çözüm için çalışıyor" sözüne yer verildi. Amerikalı yetkililerin, "Türkiye'nin silahları kutularından çıkarmaması çözüm olabilir" dediği aktarıldı.

7/12

CNN'in internet sitesinde Kevin Liptak imzalı yazıda, Trump'ın güçlü liderlere gösterdiği yakınlık örneklerle anlatıldı. "Hiçbir lider Trump'tan Erdoğan kadar istediğini alamadı" yorumu yapıldı.

8/12

Alman haber ajansı DPA, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı oldukça sıcak karşıladığını, görüşmenin iyi geçtiğini servis etti.

9/12

Avusturya yayın organı Kurier, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump görüşmesini, “İnanılmaz” şeklinde servis etti. Haberde Kurier, “ABD Başkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı’na sırnaşık bir şekilde yağ çekti ancak Erdoğan bundan pek etkilenmedi” ifadelerine yer verildi.

10/12

Alman Die Welt, görüşmeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “PKK/PYD-YPG’nin terör örgütüdür” sözleriyle duyurdu. Erdoğan’ın Trump’a skandal mektubunu iade ettiğine de yer verilen haberde, “Erdoğan mektubu iade etti, Trump ise bu konuda dün kendisinin hiç de alışık olmadığı bir şeyi yaptı: Sustu” denildi. Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı överek, “Gerçekten Cumhurbaşkanı’nın büyük bir hayranıyım. Cumhurbaşkanı ile çok iyi dostuz. Uzun zamandır dostuz. Birbirimizi çok iyi anlıyoruz. Nereden geldiğimizi çok iyi anlıyoruz ve sorunlarımızı çok iyi anlıyoruz” sözlerine geniş yer ayırdı. Trump’ın övgüsün ise Alman Die Welt, “Çok garip” ara başlığıyla haberleştirdi.

11/12

Rus haber ajansı Ria Novosti haberinde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Donald Trump’a saygısız mektubunu geri verdi. Görüşmede ABD Başkanı Donald Trump Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kürtlerle iyi ilişkilere sahip olduğunu belirtti” ifadelerine yer verdi.

12/12

İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temsilciler Meclisi'nde 29 Ekim'de alınan kararları eleştirdiğini, Trump’ın ise Erdoğan’ın “büyük hayranı” olduğunu söyleyerek Ankara’nın askeri gücünden övgüyle bahsettiğini ve Bağdadi’nin operasyonu sırasındaki “büyük yardımlarından dolayı” Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiğini bildirdi.